O co jde? O volně obchodovatelné akcie, které nejsou vázané na majitele. Ti bývají většinou zapsáni v registru. Pokud jsou akcie zcela anonymní, mohou sloužit k praní špinavých peněz, krácení daně a krytí střetu zájmů.

Zrušení anonymních akcií je důležitý signál pro potírání korupčního prostředí, praní špinavých peněz a dalších neprůhledných machinací, včetně krácení daní. Shodli se na tom poslanci, které do sněmovny nominovali voliči našeho kraje. A to „napříč politickým spektrem". Podle některých sice nezmizí ekonomická kriminalita a neprůhledné financování politických stran ze dne na den, důležitý krok od východu k západu to však podle nich rozhodně je.

Uvažují tak i oba poslanci za ODS, která se pokusila upravit vládní návrh změnou, jež by zúžila požadovanou transparentnost zákona. Neovlivnilo je ani nedávné prohlášení čestného předsedy Václava Klause, který zákon o rozpuštění anonymních akcií zpochybnil jako zbytečný. A to je dobrý signál. Znamená to, že alespoň v těchto poslaneckých lavicích vítězí rozum.

Jak hlasovali vaši poslanci?

Jan Farský, TOP 09
Je to jednoduché, hlasoval jsem pro odkrytí všech akcií. Rozhodně je to důležitý krok v boji proti korupci. Byli jsme jen s dvěma malými ostrovy jedinými, kde anonymní akcie mohou fungovat, a já bych raději, aby naše země patřila k západní Evropě, kde funguje právo.

Vít Němeček, ODS
Hlasoval jsem pro vládní návrh v jeho původní podobě. Odkrytí akcií zpřehlední majetkovou strukturu společností. Ale nejde jen o přístup k veřejným zakázkám, ale i k dotacím. Pozměňovací návrh kolegy Suchánka jsem nepodpořil, protože by snahy o zprůhlednění značně omezil.

Ivana Weberová, ODS
Podpořila jsem původní návrh, protože je to krok k posílení boje s korupcí, proti daňovým únikům a další závažné hospodářské kriminalitě. Nepodpořila jsem pozměňovací návrh, protože ten by dělil akcionáře v podstatě na dvě skupiny. Zvýhodněné a znevýhodněné.

Cyril Zapletal, ČSSD
Jednoznačně jsem hlasoval pro návrh anonymní akcie zrušit!

Pavel Ploc, ČSSD
Hlasoval jsem jednoznačně pro zveřejnění. Ostatně jsem na tento problém poukazoval už v předvolebním programu. Vadí mi neprůhlednost akcií. A to, že anonymní akcie povolovaly jen dva malé ostrovy a my, jsem považoval za smutnou kuriozitu.

Václav Horáček, TOP O9
Neměl jsem problém vládní návrh odhlasovat. Domnívám se, že odkrytí akcií je krokem správným a potřebným. Určitě se okamžitě nepodaří odstranit všechny problémy najednou, ale důležitý signál to je. I když mezi námi, v českých hlavách už jistě šrotuje, jak i tento zákon obejít.

Marie Nedvědová, KSČM
Do uzávěrky se nepodařilo stanovisko poslankyně získat. Komunisté už dříve ale deklarovali svůj postoj pro zrušení anonymních akcií.

Petr Skokan, VV
Hlasoval jsem pro zrušení anonymních akcií. Zcela jednoznačně. Je to ostatně v souladu s naším programovým prohlášením.