Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poskytují pomoc těm, kteří pomáhají jiným

Liberecký kraj - Denně zachraňují životy. Denně bojují s časem, který je kolikrát jejich velkým nepřítelem, k pacientovi musí dojet co nejdříve a co nejrychleji mu poskytnout první pomoc.

13.3.2013
SDÍLEJ:

Vendula Kolářová, externí psycholožka ZZSLKFoto: archiv

Kromě fyzické zátěže se musejí záchranáři také psychicky „zocelit", přeci jen to nejsou stroje, ale lidské bytosti. Zdravotnická záchranná služba má proto také mezi sebou psychology, kteří záchranářům po těžkých zásazích pomáhají. Jednou z nich je Vendula Kolářová.

V čem spočívá hlavní náplň Vaší práce?

My vlastně fungujeme na dvou rovinách. Jednou z nich je pomoc venku, kdy vyjíždíme k pacientům společně se záchranáři. Například když v rodině přirozenou smrtí zemře někdo blízký. Druhá, kdy poskytujeme psychickou pomoc samotným pracovníkům záchranky.

Naší hlavní činností je první psychická pomoc a krizová intervence a díky třeba naší první pomoci se dá zabránit tomu, že ti lidé neskončí v psychiatrické léčebně, protože se to podchytí „včas". Také pomáháme v krizových situacích, například jsme působili po tragické nehodě loni v Hrádku nad Nisou, kde najednou zahynulo několik mladých lidí.

Dá se říci, jaké jsou pro záchranáře psychicky nejtěžší zásahy?

Lidi od záchranky jsou zvyklí jezdit k velmi těžkým událostem, ale jsou samozřejmě věci, které vás vykolejí. Můžete třeba jet k nehodě, kde je spoustu zraněných, a nijak se vás to nedotkne, ale můžete jet třeba k zásahu, kde tragicky zahynulo dítě, nebo k úmrtí svého kolegy. Prostě na každou situaci se připravit nemůžete. Ta naše péče je hodně určena právě pro ty mimořádné události.

A co třeba dispečerky…

Dneska je to tak, že jak dispečerky, zdravotníci, řidiči i lékaři můžou kontaktovat přímo mě nebo proškoleného záchranáře na psychickou pomoc.

Jak často záchranáři tuto možnost využívají?

Tahle služba funguje dva roky a zavádí se pozvolna. Lidé ze záchranky jsou zvyklí držet, fungovat, prostě pracovat jako stroj, nic si nepřipouštět a moc si neříkat o nějakou pomoc a péči. Takže se snažíme hodně vysvětlovat, nabízet, a co je určitě častější, že používají spíše tu kolegiální podporu než rozmluvy přímo s psychologem.

Několikrát už jste zmínila právě kolegiální pomoc a proškolené záchranáře v psychické pomoci…

Důležité je říci, že celý ten systém je založen na dobrovolnosti, rozhodně to není o tom, že teď jsi měl těžký výjezd, běž k psychologovi, tak to rozhodně není. Služba je také postavena na proškolených záchranářích. Ti prochází asi jedenáctidenním akreditovaným kurzem, kde se učí, jak dávat psychologickou podporu, jak být k dispozici. Někdy stačí, když třeba ta posádka jede ve složení, kdy si může o tom zásahu popovídat, a jindy zase je lepší to probrat s nějakým kolegou, který u toho výjezdu zrovna nebyl.

Jak třeba to sezení u vás vypadá?

Může to probíhat klidně jen po telefonu.Třeba na začátku dvanáctihodinové směny dojde k těžkému zásahu a většinou tu směnu záchranář dojíždí dál. Takže já nebo kolegové jim zatelefonujeme a zeptáme se, jestli od nás něco potřebují. Často ten telefonát je spíše o ventilaci toho zážitku. Ukazuje se, že těm lidem hodně pomáhá o tom zásahu mluvit. Rozhodně to není nějaká psychoterapie. Také jim doporučíme, co mají třeba dělat, když jim skončí směna, aby mohli dále fungovat.

Dá se říci, kdo třeba tuto službu využívá nejvíce? Třeba dispečerky? Letecká záchranka?

To nejde takhle vůbec říct, ta pomoc je vždy nabídnuta celé posádce. Někdy je to tedy skupinové setkání, které může využít celá posádka a individuálně je to asi různé.

Autor: Hana Šmídová

13.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Lukáš, přednosta traumacentra liberecké nemocnice.

Richard Lukáš se stane ředitelem KNL. Doporučila to dozorčí rada

Hasiči. Ilustrační foto.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Hradec Králové - Když Bílí Tygři vjedou do arény soupeře, promění se v neškodná koťátka. Liberečtí hokejisté, úřadují vicemistři, nezískali venku ještě ani bod.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení