Organizátoři protestů a starostové obcí Frýdlantska se však stále nevzdali a za záchranu oblíbené porodnice bojují dál. Včera odpoledne předali v Praze v sídle Senátu Parlamentu ČR jeho předsedovi Přemyslu Sobotkovi petici občanů proti zrušení porodnice ve Frýdlantě.

„Občané vyjádřili jasný nesouhlas s tlakem centrálních orgánů na snižování kvality života v takových oblastech, jako je Frýdlantsko. Starostové dostali od občanů mandát věc důrazně řešit“, uvedl k akci starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který předsedovi Senátu petici společně se starostou obce Heřmanice Vladimírem Stříbrným předával.

Petici podepsalo celkem 4003 obyvatel frýdlantského výběžku a podporu jí veřejně vyjádřilo mnoho známých osobností, kromě jiných například spisovatel Michal Viewegh s manželkou, prezidentka Sítě mateřských center a žena Evropy za rok 2002 Rut Kolínská, nebo ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Petice směřující k centrálním orgánům má podle iniciátorů upozornit na nepříznivý stav zdravotní obslužnosti v místech mimo velká centra. „Nedostatek lékařů, nemožnost stabilizace mladých odborníků v hospodářsky slabých oblastech a politika nepřející malým zdravotním zařízením je časovanou bombou, která je nebezpečím nejen ve Frýdlantském výběžku. Prohlášení centrálních orgánů o podpoře hospodářsky slabých oblastí se totiž podle některých jejich rozhodnutí jeví jako planá,“ tlumočila důvod sepsání petice tisková mluvčí frýdlantského Městského úřadu Alena Švejdová.

Předání petice předsedovi Senátu se zůčastnily také zástupkyně organizátorek demonstrace proti zrušení porodnice, která 19. června přilákala na frýdlantské náměstí stovky nespokojených lidí. Ženám z Frýdlantska se nelíbí především to, že rodičky čekají strastiplné cesty za porodem až do desítky kilometrů vzdálené porodnice v Liberci.

Jedna z organizátorek demonstrace, frýdlantská porodní asistentka Jitka Killichová, dokonce považuje uzavření frýdlantské porodnice za krok, který porušuje práva žen a dětí. „Nutit zdravé ženy rodit daleko od domova a odejmout jim možnost zůstat v blízkosti svého bydliště vnímám jako nehumánní a diskriminační,“ uvedla již dříve Killichová, která zároveň zpochybnila oficiální důvod konce frýdlantské nemocnice, kterým je nedostatek dětských lékařů.

„To je pouze zástupný problém. Všichni víme, že ministerstvo zdravotnictví vehementně prosazuje rušení malých porodnic na území celého státu s tím, že jsou neefektivní a málo bezpečné, a tak stanovilo minimální počty porodů. Vše směřuje k tomu, že budoucnost českého porodnictví se má ubírat jen jedním směrem, a to k centralizaci všech rodiček do velkých porodnic. To je absurdní a pro nás nepřijatelné,“ doplnila mluvčí frýdlantských žen. Jak se zdá, veškeré protesty však byly marné.