Blikající automaty, nevkusné digitální tabule s pětimístným jackpotem, mnohdy nedbale přivrtané na historických fasádách městských domů. Nezbytné kulisy mnoha stovek devastujících příběhů, které spojuje jedno téma - závislost.

Odvahu vyhledat odbornou pomoc mají jen někteří. V České Lípě je to od nynějška o něco snažší.

DO VILOVÉ ČTVRTI

„Dříve jsme měli poradnu dole u řeky v prostorách domu humanity. Věřím, že to tam pro naše klienty nebylo moc příjemné," říká poradkyně s osmnáctiletou praxí Adéla Paulík Lichková s tím, že do přízemní místnosti si například oblíbili nahlížet klienti domu humanity.

Automaty - ilustrační snímek
Komedie s hazardem v Liberci pokračuje. Bude v Liberci městské kasino?

Nyní se poradna přestěhovala do vily v Ronovské ulici číslo 3, kde jinak sídlí zavedená psychiatrická klinika. „Pan doktor Hnídek byl tak laskavý a nechal nám tu tuto krásnou místnost," říká Paulík Lichková v podkrovním pokoji s výhledem na městský stadion a stromořadí na břehu Ploučnice.

„Je to tu diskrétní, sem by se už nemuseli stydět přijít lidé z řekněme střední třídy, kterých je mezi gamblery i jinak závislými lidmi velké množství," pokračuje.

NOVÉ TRENDY

Objevují se lidé převážně mladí, kteří mají problém s on-line sázením nebo hraním počítačových her. Mezi závislými, kteří vyhledají některé z devíti zařízení Adveity v Libereckém kraji, patří i ti, kdo nadměrně nakupují. „Stane se, že si nakoupí tolik, že to v noci potají veze na druhý konec města k popelnici," vypráví poradkyně.

A nějaký druh závislosti může získat téměř každý. „Mnoho lidí ani nevnímá, jak často využívají mobilní telefony. Existují na to aplikace, a výsledky bývají často velice zajímavé," podotýká Adéla Paulík Lichková.

Bez odborné pomoci se ze závislosti dostává těžko. Ne každý navíc vydrží. „Jsou takoví, kteří přijdou jednou z donucení, a to je vidíme naposledy," říká poradkyně. Nejhorší případy končí tragicky. „Mezi gamblery je zvýšený počet sebevražd," dodává Paulík Lichková.

Co mám dělat s partnerem/potomkem/ známým/kamarádem gamblerem?

„Je-li to možné, co nejdříve přijít společně na konzultaci. Nemůžete-li přijít společně, můžete se objednat pouze vy a své otázky, nejistoty vyslovit. Následně společně s pracovníkem centra hledat odpovědi. Zjednodušeně lze říci, že člověk s problémem patologického hráčství nemůže mít své finance pod kontrolou, tedy je vhodné, aby jeho partner nebo jiný rodinný příslušník převzal veškeré hospodaření za hráče. Hráč následně dostává kapesné k osobní potřebě," radí organizace na svém webu www.advaitaliberec.cz