Jak strávit poslední dva adventní víkendy a konec prosince? Pokud už máte napečeno a uklízet vás nebaví, zpříjemněte si den nějakou vánočně laděnou akcí. Před Štědrým dnem, ale i mezi svátky se jich koná celá řada. Rozhodně budete mít z čeho vybírat.

Z pestré palety prosincové nabídky zaujme výstava pohádkových kostýmů v Semilech, děti nadchnou večerní a sváteční prohlídky liberecké zoo. V Liberci a Jablonci nad Nisou si můžete sami ozdobit perníčky nebo vyrobit vánoční dekorace.

Milovníky hudby potěší tradiční adventní koncerty plné vánočních melodií, které rozezní Tanvald, Jablonec nad Nisou, Nový Bor, Českou Lípu, Železný Brod a spoustu dalších měst a kostelů v kraji.

Nezapomeňte zavěsit svůj vánoční vzkaz pro Ježíška na Strom přání v Liberci nebo si udělejte výlet na vánočně vyzdobený hrad Grabštejn a zámek Sychrov, kde na vás čekají speciální prohlídky.

LIBEREC

Strom přání

Kdy: do 22. prosince

Kde: nádvoří liberecké radnice

I letos mohou děti zavěsit své vánoční přání nebo vzkaz Ježíškovi na Strom přání, který najdou na nádvoří liberecké radnice. Nádvoří bude volně přístupné dle úředních hodin magistrátu. V sobotu bude otevřeno od 8 do 14 hodin, v neděli od 12 do 19 hodin.

Vánoce v muzeu

Kdy: 14. prosince od 13 hodin

Kde: Severočeské muzeum

Čtvrtý ročník muzejní akce tentokrát napoví, co znamenají a předpovídají vánoční rostliny. Zúčastněte se rukodělné dílny a vyrobte svým nejbližším pěknou drobnost, nazdobte si perníčky nebo se nechte unášet tóny pěveckého sboru Slunečnice ze ZŠ Švermova. Jednotné vstupné 30 korun.

Večerní a vánoční prohlídky

Kdy: 18. a 22. prosince od 17 hodin; 29. 31. prosince od 11 hodin

Kde: ZOO Liberec

První večerní prohlídku před Vánocemi zpestří dílnička na výrobu vánočních svícínků, druhá proběhne v duchu vánoční atmosféry. Nebude chybět ani obvyklé cvičení slonic a komentované krmení lachtanů hřivnatých. Sváteční komentované prohlídky vás zavedou i do zázemí zoo. Kapacita je ale omezena, tak se přihlaste předem!

FRÝDLANT

Noc v muzeu

Kdy: 19. prosince od 17 hodin

Kde: Městské muzeum

Tajuplné večerní prohlídky s oživlými obrazy čekají na rodiny s dětmi v muzeu ve Frýdlantu. Zažijete noc plnou překvapení. Musíte se ale včas objednat v městském informačním centru. Vstupné 50 korun.

HRAD GRABŠTEJN

Adventní prohlídky

Kdy: 13. 14., 20. 21. prosince

Pokud se vám bude v zimě stýskat po běžných prohlídkách, můžete zhlédnout interiéry hradu s vánoční dekorací a tematicky zabarveným vyprávěním. Prohlídky se konají o všech adventních víkendech, vždy v sobotu a neděli od 10 do 14 hodin. K vidění bude i výstava betlémů ze soukromé sbírky. Prohlídky 14. a 21. prosince od 13 a 14 hodin zpestří vystoupení Luďka Veleho, sólisty opery Národního divadla.

ZÁMEK SYCHROV

Vánoční prohlídky

Kdy: 27. prosince 4. ledna od 10.30 hodin

Vydejte se na prohlídku vánočně vyzdobených zámeckých interiérů. Zkrášlí je unikátní betlém, který vytvořilo nábytkářské učiliště v Liberci na základě původního rohanského betlému, a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami. Vstupné 150 korun, snížené 100 korun.

JABLONEC NAD NISOU

Zapalme svíčku

Kdy: 14. prosince od 16.30 hodin

Kde: Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova

Přijďte zapálit svíčku ke světovému dni památky zesnulých dětí a zaposlouchat se do koncertu Dětského pěveckého sboru Vrabčata pod vedením sbormistra Pavla Žura. Svíčky se zapalují vždy v 19 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla po celé zeměkouli.Od 18 hodin se uskuteční mše svatá.

Vánoční dílna

Kdy: 18. 19. prosince od 9 do 17 hodin

Kde: Ekocentrum

Výstava kostýmů adventních postav, ukázka štědrovečerně prostřeného stolu a tvoření z přírodních materiálů. Určeno pro děti i rodiče.

JILEMNICE

Pošlete přání Ježíškovi

Kdy: 12. prosince od 14.45 hodin

Kde: Masarykovo náměstí

Netradičním způsobem mohou děti pozdravit Ježíška v Jilemnici. Zúčastněte se vypouštění balónků přání a pomozte tak překonat rekord z roku 2008. Balónky s přáníčky, které by se měly vznést do nebe v 15.15 hodin, dostanete zdarma na místě.

TANVALD

Vánoce s Karmínou

Kdy: 12. prosince od 19 hodin

Kde: Kino Jas

Vánoční písně a koledy z českých a jiných evropských zemí v podání vokálně-instrumentálního souboru historických nástrojů Karmína z Prahy. Seznámíte se s lidovými vánočními tradicemi. Devět členů souboru zahraje v barokních lidových kostýmech. Vstupné 60 korun.

ŽELEZNÝ BROD

Zpívání pod vánočním stromem

Kdy: 18. prosince od 17 hodin

Kde: náměstí 3. května

Tradiční vánoční akce, při které účinkují spojené pěvecké sbory Hvězdičky a Řetízek za doprovodu dechové hudby Broďanka.

NOVÝ BOR

Adventní koncerty

Kdy: 14. a 21. prosince v 17 hodin

Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Zpříjemněte si dvě poslední adventní neděle koncertem. Už 14. prosince varhany rozezní Aleš Tománek, 21. prosince posluchače potěší novoborský pěvecký sbor Camella.

ČESKÁ LÍPA

Vánoční salón Fešáků

Kdy: 16. prosince od 19 hodin

Kde: Jiráskovo divadlo

Legenda se vrací. Nenechte si ujít vánoční fešácký salón, který letos doplní také gagman, bavič, herec a imitátor v jedné osobě Petr Martinák. Vůbec poprvé zazpívá nejslavnější píseň svého oblíbence Michala Tučného. Nechte se překvapit jakou. Vstupné 250 korun.

SEMILY

Zpátky do pohádky

Kdy: do 4. ledna

Kde: Muzeum Semily

Zpátky do pohádky vás přenese výstava originálních kostýmů z 15 známých televizních pohádek. Uvidíte 65 kostýmů, rekvizit a kulis. Nejstarší jsou z 60. a 70. let z pohádek o Popelce a Zlatovlásce, ty nejnovější z pohádky Kouzla králů vznikly asi před pěti lety. Tahákem výstavy jsou kostýmy z Krkonošských pohádek, jednoho z nejoblíbenějších večerníčků.