Plát zde bude oheň až z řecké Olympie, závodníci dostanou speciálně navržené skleněné medaile a zúčastní se 46 evropských zemí. Únorová soutěž v zimních sportech ve třech městech a sedmi sportovních areálech bude navíc přístupná zcela zdarma. „Tříleté přípravy zimního olympijského šampionátu mládeže jsou téměř u konce,“ řekl předseda správní rady organizující společnosti EYOWF 2010 Vladimír Richter. „Už zbývá jen dořešit několik logistických drobností a celou akci uspořádat,“ doplnil.

Šampionát hospodaří s rozpočtem téměř 127 milionů korun, celou částku věnoval Liberecký kraj. „Českým europoslancům se navíc podařilo získat dva miliony eur jako dotaci z Evropské unie,“ upozornil hejtman Stanislav Eichler. „V přepočtu přes 45 milionů korun se tak vrátí do krajského rozpočtu,“ dodal.
Organizátoři předpokládají i hojnou účast.

„Kromě Ázerbajdžánu, Malty a Portugalska přijedou zástupci všech evropských zemí,“ přiblížila výkonná ředitelka společnosti EYOWF Kateřina Nyčová. „Přijede 1529 mladých sportovců a bojovat budou o 216 medailí,“ upřesnila. Medaile to přitom nejsou ledajaké. Jsou ze skla a navrhla je studentka sklářské školy v Novém Boru Barbora Hrubá. „Napadlo mě udělat brusy a řezy tak, aby medaile vzbuzovala dojem diamantu,“ popsala autorka návrhu.

„Rozpočet máme navržený tak, že skončí kladnou nulou,“ tvrdí prezident organizačního výboru Roman Kumpošt. „Šampionát na dluh nám tedy nehrozí.“
Oheň, který vzplane na slavnostním zahajovacím ceremoniálu 13. února 2011 v liberecké Tipsport areně, přiletí až z Řecka. Zapálí ho na stadionu Panathinaiko, kde se v roce 1896 odehrály první novodobé olympijské hry. Plamen přiletí letadlem ve třech speciálních schránkách.

A přijede i vzácný host – prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. V Liberci zůstane několik dní a prohlédne si i některé skiareály.
„Účast prezidenta Roggeho je pro nás obrovskou poctou,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. „Nejspíš zde hraje roli to, že právě pan prezident v 90. letech minulého století tyto mládežnické festivaly zakládal,“ doplnil. Liberec se tak na čas stane hlavním městem olympijské diplomacie.