„Nemocnice v Semilech má vynikající operační sály, výbornou logistiku, kompletní střední a nižší zdravotnický personál. Jediné, co jí chybí, je dostatek lékařů," říká generální ředitel KNL Luděk Nečesaný. Kritická je situace na chirurgii, kde začátkem května zrušili operace a ambulance fungují jen díky výpomoci lékařů z Liberce. „Naši doktoři tam jezdí ve svém volném čase, pracují na dohodu o provedení práce, aby byla v Semilech zajištěna alespoň nějaká péče než se situace stabilizuje," říká Nečesaný.

Tento model ale není dlouhodobě udržitelný. Nemocnice Liberec chce proto do chodu Semil víc zasáhnout. A ty to vítají. Předchozí jednání s nemocnicemi v Jablonci nad Nisou a Jilemnici totiž ztroskotala. „Semilští zastupitelé předevčírem odsouhlasili transformaci nemocnice na společnost s ručením omezeným, což umožní vstup strategického partnera, tedy Liberce," vysvětluje starostka Semil Lena Mlejnková.

Bude se propouštět

Podle Nečesaného může Liberec pomoci Semilům dodávkou některých zdravotnických přístrojů, lékaři a také společným nákupem léků, zdravotnického materiálu nebo energií. „Na nemocnici Liberec to nebude mít rozhodně žádný negativní dopad, pro Semily to bude horší. Restrukturalizace je tam ale bezpodmínečně nutná," dodal Nečesaný. O práci by tak v semilské nemocnici mělo přijít 20 25 lidí, převážně z obslužných oborů. Zavřít se má nemocniční kuchyň. Jídlo by pro Semily připravovala nemocnice v Turnově. Skončí i provoz prádelny, která je zastaralá a nákladná. „Cena praní za 1 kg prádla tu vychází na 33,30 Kč, což je o třetinu víc než v Liberci," říká Mlejnková.

LDN s otazníkem

Projekt počítá i s tím, že by do Semil přešlo 42 lůžek Léčebny dlouhodobě nemocných z Jablonného v Podještědí. „V Jablonném není žádná nemocnice, spojení LDN s nemocnicí je pro pacienty lepší," vysvětluje Nečesaný. Tady ale trochu naráží. „Určitě chceme v Jablonném zachovat zaměstnanost a pokud možno zde LDN zachovat. Pro pacienty by bylo lepší, kdyby LDN v Semilech byla spíš pro obyvatele z tamního regionu než z Liberce. Takže to je ještě věcí jednání," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa.

KNL by měla v Semilech jen minoritní podíl, většinovým by nadále zůstalo město Semily. „Samozřejmě, že z hlediska dostupnosti by pro nás byla lepší spolupráce s nemocnicí v Jilemnici, která nám původně slíbila pomoc se zajištěním lékařů na chirurgii, ale ze slibu sešlo. Liberec je jediný, kdo pomoc neodmítl," uvedla ředitelka semilské nemocnice Alena Kuželová.

O celém záměru teď bude kraj jednat s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem. Projekt totiž počítá i s omezením počtu lůžek na chirurgii a ortopedii a naopak vytvořením 20 lůžek na interně. „Vše musíme udělat s rozmyslem, abychom tím nedestabilizovali situaci v sousední Jilemnici. V každém případě uděláme vše pro to, abychom nemocnici v Semilech pomohli," říká Půta. Valná hromada Krajské nemocnice Liberec bude o pomoci Semilům jednat na konci června.