Zachraňme irbise, zní z Liberce

Kampaň, která má pomoci zachránit přirozený životní prostor levharta sněžného v Kazachstánu, odstartovalo včera v Liberci sdružení Arnika. „Po dvanácti letech se vracíme na pole mezinárodních aktivit. Cítíme totiž, že to, co se děje v Kazachstánu, naši pomoc potřebuje," říká mluvčí společnosti Vratislav Vozník.

Domov irbise naruší turistický resort

Domov irbise neboli levharta sněžného ohrožuje v Kazachstánu v Národním parku Ile-Alatau nedaleko bývalého hlavního města Almaty megalomanský projekt. „Podle plánů státu tam má vyrůst turistický resort s denní návštěvností 10 tisíc lidí. Místo divokých rozvolněných lesů, luk a skalnatých hor tam mají stát sjezdovky, lanovky, bazény. Nutná bude i další infrastruktura – silnice, sítě, desítky budov," říká vedoucí kampaně Zachraňme irbise společnosti Arnika Martin Skalský. Ve spolupráci s libereckou zoo proto spustil nejen osvětovou kampaň.

Podepište petici nebo přispějte

Podpořit ji může každý, komu není život posledních dvou stovek sněžných levhartů v Kazachstánu lhostejný. „Možností je řada. Buď lze podepsat mezinárodní petici, která je na stránkách www.zachranme-irbise.cz nebo přispět finančně. Peníze jednak pomohou zvýšit povědomí o problému v Evropě a tím na něj upozornit a z části pak poputují přímo do Kazachstánu. Pomohou v boji proti záměru tamním nevládním organizacím," vysvětlil Skalský. Podle něj je totiž ještě čas záměr zvrátit.
Podrobnější informace lze najít na na internetové stránce www.arnika.org.

Zooložka Petra Bolechová k levhartu sněžnému:

Irbis zdolává při lovu dálky. Zásah do teritoria by ho ohrozil

Liberecká zoologická zahrada chová levharty sněžné neboli irbise od roku 1987. Na jejich život tam dohlíží i zooložka Petra Bolechová. „Dneska chováme tři zvířata, nejstaršímu je 19 let," říká.

Proč je pro irbise tak ohrožující výstavba zábavního areálu v Kazachstánu?
V této zemi žijí zhruba dvě stovky irbisů, což je opravdu málo. Jedná se tam vlastně o kriticky ohrožené zvíře. Když do jeho teritoria v Národním parku Ile-Alatau zasáhne výstavba, bude to problém. Levharti sněžní totiž za potravou cestují opravdu daleko. Podle měřených záznamů odborníků dokáží uběhnout za den a půl až sto kilometrů. A zmenšením jejich životního prostoru se může stát, že tamní populace se bude postupně snižovat. Dojít může i k vyhubení.

Kolik je vlastně jedinců na celé planetě?
Z údajů, ve kterých ale chybí počty z Číny, vyplývá, že na celé planetě jich žije kolem deseti tisíc. Sedm ve volné přírodě, tři v zajetí.

Bylo by možné je v případě vyhubení do některé části světa vrátit z odchovů v zoo?
Bylo, ale jde o velmi náročnou akci. A je také nutné poznamenat, že vrátit je nelze do míst, kde nepominuly důvody, kvůli kterým populace v tom místě vyhynula.