Město Liberec hledá lidi, kteří pomohou ubránit majetek ve sportovním areálu ve Vesci. Jeho vybavení je neustálým terčem vandalů a správa areálu musí vše dokola opravovat. Škody jdou do statisíců. Takřka každý den se objeví nově rozježděná tráva od aut nebo čtyřkolek, znečištěné cesty a dráhy pro in-line bruslení, poškozená parkoviště od driftování, ale i pobořené lampy veřejného osvětlení nebo rozbité betonové sloupky.

„Na opravy poničeného areálu jsou vynakládány nemalé finanční prostředky a také úsilí správců areálu. Vandalové si neuvědomují, že svým jednáním nejenže ničí majetek města, ale zejména ohrožují zdraví návštěvníků a uživatelů in-line tratí, kde může dojít k úrazu,“ řekla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

Noční driftování

Největším trápením areálu je zejména noční driftování, které si sem přijíždí zkoušet šoféři ze široka a daleka. Při tom nejenom ruší noční klid obyvatel blízkých domů, ale pravidelně při této „zábavě“ dochází k poškozování sloupů veřejného osvětlení, odpadkových košů, znečisťování ploch a podobně.

Kynologové krajských hasičů dostali nový vůz i díky příspěvkům dárců.
Fin, Bella a Swix dostali nové auto. Psí záchranáři mají speciální vůz poprvé

„Jen za jeden poškozený sloup veřejného osvětlení, zničený odpadkový koš a poničené obrubníky na parkovišti v ulici K Sportovnímu Areálu město v červenci zaplatilo přes 50 tisíc korun. Pachatel byl odhalen na základě kamerového záznamu a škoda mu samozřejmě byla vyčíslena. Ovšem mnoho vandalů unikne trestu, neboť kamerový systém nedohlédne všude,“ poznamenala Kodymová.

A to je právě aktuální případ, k němuž došlo pravděpodobně ve státní svátek 28. září, kdy jezdci na čtyřkolkách v reflexních vestách, které spatřili návštěvníci areálu, devastovali plochy zeleně a znečistili in-line tratě.

Strážníci jezdí do Vesce často

„Frekvence našich výjezdů do Vesce je poměrně vysoká, jezdíme tam v rámci prevence hlídek okrskářů, hlídek a pravidelně dojíždí i psovodi. Oznámení od občanů na nějaké špatné jednání máme ale spíš výjimečně, přibližně jednou do měsíce,“ uvedla mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.

I proto vyzývá město návštěvníky areálu, aby nepatřičné chování jiných lidí v areálu ve Vesci nepřehlíželi a informovali správu areálu na telefonu 485 243 877 nebo Městskou policii Liberec na lince 156, a pomohli tak ke zvýšení bezpečnosti a uhlídání vybavení areálu.

Střední textilní škola v Tyršově ulici.
Liberecká textilka slaví 170. výročí založení. Oslavte to ve škole

„Především je to o lidské slušnosti a chování. Trochu nám pomohly snížené prahy na příjezdu, ale určitě bychom byli rádi i za asistenci policie, která by sem rovněž mohla namátkově zajíždět,“ poznamenal náměstek primátora Liberce pro technickou správu majetku Jiří Šolc.

Další kamera nepřibude

Areál hlídá také městský kamerový systém, ten ale nedohlédne všude. „Posílit dohled o další kameru nelze, není to cesta, kterou bychom mohli jít. Městský systém je přetížený,“ doplnil Šolc.

V polovině týdne začne ve Vesci plánovaná oprava povrchů. Od 5. října budou postupně opraveny tratě pro in-line a kolečkové lyže a dojde k rekonstrukci části Dlouhé ulice. Trvat by měla asi tři týdny.