„Od minulého týdne, kdy jsme vyhlásili záměr uskutečnit humanitární cestu do Gruzie, se nám ozvalo několik firem, ale i fyzických osob, kteří chtějí Gruzii nějakým způsobem pomoci,“ popsal aktuální situaci ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský.

„Samozřejmě sami aktivně oslovujeme komerční subjekty i neziskové společnosti s žádostí o koordinaci pomoci pro Gruzii,“ doplnil Dolanský. „Hodnota zdravotnického materiálu, který jsme včera obdrželi, přesahuje padesát tisíc korun. Obvazový a další materiál poslala firma Hartmann-Ricco. Ke cti této společnosti musím dodat, že je vždy mezi prvními, kdo materiálně podporuje naše humanitární mise,“ zdůraznil ředitel Hand for Help.

Tisková mluvčí společnosti Hartmann-Rico Sylwia Říhošková za výrobce zdravotnického materiálu vysvětlila důvody pro tuto podporu. „Naše společnost dlouhodobě podporuje humanitární aktivity organizace Hand for Help. Z tohoto důvodu bylo téměř samozřejmostí, že když se na nás organizace Hand for Help obrátila s žádostí o materiální dar ve formě obvazů a dalšího zdravotnického materiálu, tento bez dlouhého váhání jsme poskytli,“ popsala mluvčí.

Podle dcery ředitele Hand for Help Alexandry Dolanské, která v organizaci působí jako jeden z mnoha dobrovolníků, obsahuje materiální podpora humanitárních misí vše, co je pro zdravotní účely nejvíce potřeba.

Jako dlouholetá zdravotnice hned po příjezdu dodávky zjišťovala, co bedny se zdravotním materiálem skrývají. „Dostali jsme například sterilní speciální hydrofilní krytí určené na popáleniny. Tato věc nepatří mezi nejlevnější materiály, ale v oblastech jako je nyní Gruzie je nesmírně důležitá,“ popsala jednu z mnoha částí materiálního daru Alexandra Dolanská.

Organizace Hand for Help nyní zajišťuje vše potřebné pro pomoc v Gruzii. Podle Jaromíra Dolanského bude již okolo 20. září jasnější, jakou formu pomoci Hand for Help může Gruzii nabídnout.

„Dvacátého provedeme inventarizaci došlých materiálních darů a finanční podpory. Pokud se nesežene dostatek peněz, dopravíme do Gruzie nashromážděný materiál a využijeme finanční prostředky na podporu v místě prováděných akcí,“ popsal první a méně šťastnou z variant ředitel Hand for Help.

„Jestli se ovšem najde dostatek dárců z řad lidí a firem a zajistíme potřebnou částku na kompletní misi, vyrazíme do Gruzie s celým týmem. Stejně jako v předchozích i probíhajících misích pak budeme na místě zajišťovat zdravotnickou péči pro obyvatelstvo a pomáhat řešit místní humanitární krizi,“ uzavřel Jaromír Dolanský s tím, že konečné rozhodnutí padne desátého října.

Krátká válka, která proběhla mezi Gruzií a Ruskou federací si nevyžádala toliko oběti na životech. Její smutný fenomén je v několika tisících zraněných a v ohromujícím počtu uprchlíků, kteří opustili své domovy těsně před příjezdem ruské armády.

Jako při mnoha jiných válkách i zde vojáci ničili vše, co se jim postavilo do cesty. Z alarmujícího množství více jak sta tisíc uprchlíků se mnozí tito lidé nemají kam vrátit. Tanky a munice jim během pár okamžiků zničily celý jejich majetek a domovy.

Vyhrocená situace však stále přetrvává. „Ke včerejšímu dni bylo na území Gruzie 112 tisíc registrovaných uprchlíků,“ potvrdila nejvyšší představitelka Gruzie v ČR Chargé d´Affaires a.i. Irina Zhgenti. „Poté, co Ruská federace naprosto v rozporu s mezinárodním právem uznala nezávislost Jižní Osetie, začalo na tomto území docházet k etnickým čistkám. Gruzínci, kteří tak neuprchli před ruskou armádou, jsou nyní cílem ataků Osetijců. Mučení či obdobné praktiky zde nejsou výjimkou,“ popsala situaci představitelka Gruzie.

„Osetijci s námi vesměs staré lidi také mění za pravomocně odsouzené zločince z Gruzinských vězení. Naše vláda na toto nyní musí přistoupit, protože výměnou za často lidi s mnohaletými tresty máme tak šanci zachránit naše občany,“ podotkla.

„Z tohoto důvodu se počet uprchlíků stále zvyšuje i navzdory faktu, kdy někteří z lidí měli to štěstí, že po konfliktu s Ruskou federací zůstaly jejich domovy obyvatelné či se mohli uchýlit ke svým příbuzným,“ uvedla Chargé d´Affaires a.i. Irina Zhgenti.