„Lidé mohou pomoc posílat třemi způsoby. Převodem na konto, on-line platbou nebo pomocí dárcovské SMS," popsal Petr Štefan ze sdružení Člověk v tísni. Tato humanitární organizace se při každém větším neštěstí bezprostředně zapojuje do dění a do terénu vysílá velké množství dobrovolníků. Ti jsou připraveni i v letošním roce. „Obce se s prosbou na vyslání dobrovolníků zatím příliš neozývají," potvrdil Petr Štefan.

Červený kříž vyrazil do Ústí nad Labem

S pomocí přispěchal začátkem tohoto týdne i liberecký Český červený kříž. Ten odjel pomáhat do nejvíce postižených oblastí v Ústí nad Labem.

Člověk v tísniPřispět můžete na konto Člověk v tísni hned třemi způsoby.
- Převodem na povodňové konto 72027202/0300
- Přispět lze také online platbou
- Pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

„Mimo to jsme vyhlásili sbírku potřebných věcí," popsal ředitel oblastního spolku Karel Studený. Do pobočky v Palachově ulici v Liberci tak můžete nosit takřka vše od nářadí po oblečení a desinfekce.

Nezávisle na sbírkách občanských sdružení organizují pomoc i dobrovolníci z celé republiky. Více než čtyři stovky dobrovolníků se podařilo do úterního dopoledne svolat portálu MamJob.cz. Ten nabídl pomoc bez jakéhokoliv nároku na zisk.

„V současné době náš portál sbírá jak dobrovolníky, tak kontakty na postižené povodní, kteří se dle našich informací teprve začnou ozývat, až hladiny řek klesnou a lidé začnou odklízet škody," popsal jeden z provozovatelů serveru MamJob.cz Martin Bárta.

Princip celého projektu je velmi jednoduchý. Dobrovolníci jen přidají do databáze své údaje a lokalitu, ve které chtějí pomáhat. Na základě hlášení poškozených dojde k propojení obou stran.

„Zřídili jsme také speciální telefonní číslo, na které mohou lidé zasažení povodní, kteří ovšem nemají přístup k internetu, hlásit zájem o dobrovolníky. Stačí zaslat SMS, kde je jméno, příjmení, telefon nebo email, adresa a případně i popis události," doplnil Martin Bárta.

Povodňové sbírky v těchto dnech organizují i další sdružení. Například Adra má po celé republice několik pracovníků v nejvíce zasažených oblastech.

Červený křížChcete pomoci ve Středočeském nebo Ústeckém kraji? 
Červený kříž poptává:
- pracovní nářadí (košťata, lopaty, hrábě), zednické nářadí
- dezinfekční prostředky
- gumové a pracovní rukavice
- antimykotické přípravky do bot
- bavlněné ponožky
- deky
- holinky
- instantní potraviny
Zmíněné věci můžete nosit do oblastního spolku v Palachově ul. 

Databáze dobrovolníků a vyplavených- Do databáze na MamJob.cz se můžou hlásit dobrovolníci i obyvatelé zasažených lokalit.
- Dobrovolníci se v současné době mohou přihlásit k činnosti a operátor je přidá na seznam včetně kontaktu a měst, kde mohou pracovat.
- Vyplavení se můžou hlásit i na čísle 730 626 743.