Pomocnou ruku nabídla i prodejna chovatelských potřeb Fajn Zoo ve Frýdlantu, která vyhlásila v pátek ráno prostřednictvím Facebooku sbírku pro potřebné. „Neváhali jsme ani minutu, sám jsem chovatelem velkého množství zvířat a dovedu si představit, jak muselo být těžké během chvíle chránit životy své a zvířat,“ řekl za podnik Václav Kudělka.

Dárci začali nosit převážně granule a konzervy pro psy a kočky, úklidové a dezinfekční prostředky, deky, plachty, rukavice, vody, oblečení, toaletní potřeby a potraviny. Naplněná dodávka vyrazila v neděli směr Morava. „Setkání s realitou bylo velice těžké. Nevěřícně kroutíte hlavou a přemýšlíte, co vše živel zvládl během deseti minut napáchat,“ popsal situaci Kudělka. Jako prioritu si stanovili dovézt krmivo a základní potřeby v co nejrychlejším čase. 

„Vnímali jsme problém ve víkendu, kdy velké firmy neumí z organizačních důvodů rychle reagovat, a proto jsme vyplnili tuto prodlevu,“ upřesnil Václav Kudělka. „Děkuji všem kolegům a zákazníkům za neskutečnou podporu a rychlou reakci. Společně jsme dokázali, že se umíme ještě semknout a pomoci tam, kde je to potřeba,“ dodal.

Čírko.
Psi jsou jeho život, nemoc jednoho z nich ho dostala na kolena. Založil sbírku

Na Hodonínsko vyrazili pomoci po dohodě s krizovými štáby také členové skautského střediska Štika v Turnově. Na místo odjelo téměř 30 jeho členů.

V pátek vyhlásil sbírku i Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Ten nyní z logistických důvodů až do odvolání pozastavil příjem materiální pomoci na svých sběrných místech. Stojí za tím specifické požadavky na materiál, nářadí a techniku. „Likvidační práce jsou stále na začátku, neustále probíhá odklízení sutin a provizorní opravy budov, bude to trvat dlouho. Skladovací prostory v Jihomoravském kraji jsou většinou plné,“ řekl mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

Zájemci mohou také podpořit oběti běsnění tornáda prostřednictvím finančních sbírek. Jednu spustil i Jihomoravský kraj. Peníze poputují na zmírnění škodlivých následků na zdraví, majetku a životním prostředí. „Finanční příspěvek je v současné situaci tou nejrozumnější formou solidarity. Humanitární pomoci je už v postižených oblastech dostatek a právě peněžitý dar může být do budoucna účelně využit tam, kde je potřeba,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.