„Ve třetím tisíciletí městské parky nebo ulice čím dál častěji zdobí všemožné nekonvenční objekty ze skla, kovu nebo plastických hmot. Taková moderní díla ovšem i dnes vzbuzují emoce a tříští veřejné mínění. Na jedné straně stojí modernisté, kteří vítají každé neotřelé zpestření, na druhé pak konzervativci, kteří si pod slovem pomník dokážou představit pouze objekt v tradiční podobě a moderněji pojaté dílo častují nevybíravými komentáři. Naše výstava si klade za cíl stát se pomyslným oknem do světa moderních pomníků,“ uvádí kurátor Lubor Lacina.

V návštěvnících má má vzbudit právě ony otázky, které se k moderním dílům často vztahují: Líbí se mi takový pomník? Vzbuzuje ve mně nadšení nebo odpor? Daří se dílu zhmotnit myšlenku, pro kterou bylo stvořeno? Motivuje mě po zhlédnutí pomníku zjistit si o daném tématu víc?

„Město Liberec je se světem moderních pomníků velice úzce svázáno. Již v dobách, kdy se odvážně pojaté objekty začaly teprve objevovat ve veřejném prostoru, zdobily metropoli pod Ještědem nekonvenční pomníky,“ upozorňuje Lacina.

Připomíná to například netypická pamětní deska na fasádě radnice, která je tam od roku 1990. Na prahu tisíciletí se pak objevil ultramoderní objekt před kasárnami, který dodnes vzbuzuje vášnivé diskuze. A o dalších šest let později dokonce přibylo existenciálně pojaté dílo, které jako zrcadlo pátrá v duši každého příchozího a stojí na Jablonecké ulici.

„Naše výstava je nejenom o těchto a mnoha dalších objektech v Liberci i napříč republikou, ale snaží se motivovat návštěvníky k poznávání všech těchto míst na vlastní oči,“ dodal kurátor.