STAV JE NEÚNOSNÝ

„Vozový park je bohužel v ústavech a zařízeních, která se starají o zdravotně či mentálně postižené děti, mládež nebo dospělé zpravidla ve špatném technickém stavu. Není výjimkou, že jsou postižení z těchto ústavů a zařízení převáženi vozidly, jejichž stáří se blíží i dvaceti letům, o technickém stavu vozů a tudíž bezpečnosti převozu nemůže být ani řeč,“ vysvětluje důvody pomoci jednatel společnosti Miroslav Káninský.
Domov Harcov získal už druhé sociální auto. „První jsme dostali už v roce 2003 a celých 14 let nám dobře slouží, ale přeci jen už má své roky,“ prohlásila ředitelka organizace Vladimíra Řáhová (na snímku vlevo).

SOCIÁLNÍ AUTO
Princip je jednoduchý. Agentura osloví firmu, jako případného sponzora. Ten si zaplatí reklamu na auto a z takto získaných peněz je následně auto financováno. Na vůz pro Domov Harcov přispělo celkem 49 sponzorů, zařízení bude za auto platit po dobu 6 let symbolickou korunu ročně. Během dvaceti let rozdal Kompakt už 650 těchto sociálních automobilů.

Jak říká, nedovede si bez něj provoz domova vůbec představit. Kromě služeb pro klienty zmíněných v úvodu přepravují autem také materiál do zdejších dílen, kde lidé s postižením pracují. Od doby, kdy získali první sociální auto se také zdvojnásobil počet klientů. „V ubytování jich je nyní 76, dalších 20 sem dochází,“ upřesnila ředitelka