V centrále Hendu, jak se organizaci zkráceně říká, je živo. Telefony drnčí, všichni stále někam odbíhají. Čekám na zakladatele Jaromíra Dolanského, prý už běží. A opravdu, během pár minut vbíhá do místnosti. Po čtrnácti perných dnech při povodních má stále energie na rozdávání.

Teď už je situace klidnější. Hand for Help se soustředí na úklid a pomoc zaplaveným lidem. „Úklidem to nekončí. Musíme tam s nimi zůstat, aby věděli, že nejsou sami,“ pokračuje.

Nasazení dobrovolníků dobře ilustruje mladík, který si dopřává chvíli klidu u kávy. „Jezdil jsem tam celý minulý týden vždy na celý den,“ říká. Bral jste si dovolenou? „Ne, večer jsem chodil na noční,“ říká s úsměvem.

Hlavní nápor, kdy do oblasti posílali až 150 dobrovolníků denně, už prý skončil. „Nyní lidem pomáhá pár desítek lidí s vysoušeči a vapkami. Máme je od Rotary klubu,“ říká Kamil Jan Svoboda. Má na starosti povodně. Se starosty teď domlouvají, co je kde nejvíce potřeba. „Většinou nás žádají o finanční prostředky. Shání se velmi těžko,“ pokračuje Svoboda.

Hand for Help trochu doplácí na to, že je pouze lokální organizací. „S těmi celostátními se nemůžeme rovnat.“ říká Dolanský. Hůře shání prostředky a přehlížejí je i média. „Především ta celostátní. Chtěli jsme také vytvořit DMS na povodně, ale trvalo to tak dlouho, že to nemělo cenu. Ostatní organizace to mají hned,“ zlobí se Dolanský.

Rozčarován byl nejprve i z přístupu kraje. „Bylo to, jako bychom neexistovali, ale už se to zlepšilo. Dobré vztahy máme s městem, poskytli nám autobusy pro odvoz dobrovolníků,“ popisuje.

Společnost Hand for Help vznikla v roce 2000. Jejím cílem je vytvářet zdravotnické zázemí pro lidi postižené přírodní katastrofou. „Snažíme se být na místě mezi prvními,“ vysvětluje Dolanský. Tím ale práce nekončí. „Soustředíme se na provozování, vybavení a nakonec zaškolení domácích zdravotníků. Potom nemocnici předáme a odjedeme,“ popisuje zakladatel společnosti.

Po dobu své existence zasahovali lidé z Hand for Help například na Srí Lance po tsunami, v Pákistánu po zemětřesení anebo na Haiti, kde si zemské otřesy v lednu letošního roku vyžádaly přes dvě stě tisíc obětí. „Situace je tam složitá, ti lidé nedělají moc pro to, aby se z toho dostali,“ říká Dolanský.

Kdo chce získat více informací, nebo by chtěl také pomáhat, najde veškeré podrobnosti na stránkách www.handforhelp.cz.