Podle novely zákona o dani z příjmu přijdou cizinci pracující v ČR o slevu na dani ve výši 2070 korun měsíčně. Nárok budou moci uplatnit jednou ročně při daňovém vyrovnání, ale jen v případě, že více než 90 procent všech jejich příjmů bude pocházet z ČR.

„Vůbec se nám to nelíbí, peníze potřebujeme každý měsíc, ne až po roce. Velká část lidí už je rozhodnuta odejít, pokud se to nezmění,“ řekla Maria Osiniak, zaměstnankyně a zároveň členka závodní rady libereckého podniku Denso.

„I pro nás je to velmi nepříjemná situace, polští zaměstnanci tvoří třetinu všech našich pracovníků,“ vysvětlila Radka Lankašová, manažerka firmy Denso.
Napjatá situace panuje také ve firmě Trelleborg v Hrádku nad Nisou. I zde se mluví o diskriminaci.

„Polští pracovníci jsou nespokojeni. Uvidíme, jak se zachovají po první výplatě,“ uvedl jednatel firmy Pavel Lukáš. S reformou, která v důsledku zvýhodňuje české zaměstnance před cizinci, nesouhlasí také odbory.

„Poláci a Češi dělají vedle sebe stejnou práci a je nepřípustné, že jedna skupina slevy dostane a druhá ne. Osobně to považuji za vážnou chybu vlády,“ konstatoval liberecký odborář Milan Šubrt.

„Jestli Poláci odejdou, může dojít i ke kolapsu firem,“ dodal odborář.

Pochybení přiznalo i ministerstvo financí, které zároveň slibuje nápravu.
„Praxe přinesla firmám problémy s úbytkem pracovníků, proto už je ve sněmovně připraven pozměňovací návrh zákona. Ten by mohl začít platit zhruba v polovině roku,“ uvedl pro Deník tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.