"Lidé ve věku 18-29 vnímají svátek sv. Valentýna jako skutečný svátek lásky. Nicméně i přesto, že přes 80 procent dotázaných nepovažuje svátek sv. Valentýna za tradiční český svátek, malý dárek, romantickou procházku či večeři si 14. února dopřává stále více zamilovaných, což lze považovat za marketingový úspěch, neboť právě obchodníkům zakoupený projev lásky přináší největší radost," řekl Oldřich Zajíc ze společnosti Sanep.

Otevřeno bude i v neděli

Letos vychází svátek zamilovaných na neděli, některé z obchodů tak otevřou i poslední den v týdnu. „Ano, budeme mít otevřeno. Navíc máme i několik objednávek na doručení kytice až do domu. Nejžádanější jsou klasicky rudé růže, velký zájem je také o tulipány. Řekla bych ale, že je to letos slabší než obvykle," uvedla Jarmila Marková, která provozuje květinářství ve Frýdlantské ulici v centru Liberce.

Den sv. Valentýna, který je 14. února, slaví 71 procent mladých do 26 let.

14. ÚNOR je v anglosaských zemích svátek všech zamilovaných, který se před lety ujal také u nás. Růže a červená srdce vystřídaly ve výlohách obchodů makety továren a hesla o únorovém vítězství pracujícího lidu. Tehdy sloužil únor ideologii, dnes komerci. Je na lidech, jak jej ale pojmou. Staví na něm nejen obchody, ale i některé instituce. Například Oblastní galerie v Liberci dnes kromě výstav nabízí i speciální workshop pro zamilované. Slevu dostanou i návštěvníci galerijní kavárny, pokud přijdou ve dvojici.

ANKETA: Jak budete slavit den sv. Valentýna?

Denisa Klesová, 25 let, asistentka ředitele, překladatelka, Liberec

Svátek slavím, nepotrpím si sice na nějaké velké dary a nedělala bych vědu z toho, že ho někdo neslaví, ale já mam takové záležitosti v oblibě. S přítelem si dáváme dárky často i jen tak a na romantické večeře chodíme také často, jen tak pro radost. Takže u nás se Valentýn nebude příliš lišit od jiných večerů, jen si asi řekneme: Hezkého Valentýna, zlato.

Markéta Jelínková, 23 let, asistentka, Česká Lípa

Valentýn jsem dříve nikdy moc neřešila, ale jelikož nyní je to zároveň datum, kdy mám se svým přítelem výročí, budeme ho slavit v Praze. Nejprve začneme procházkou po Starém Městě, poté povečeříme v mexické restauraci a nakonec se přesuneme na koncert do jednoho pražského klubu.

Petra Borisová, 29 let, reportérka, Jablonec nad Nisou

Svátek svatého Valentýna spíš než jako oslavu lásky vnímám jako den, kdy všichni trochu zbytečně jihnou. Když mám ráda, tak přece obdarovávám pořád a ne jen kvůli datu v kalendáři. Když jsem byla mladší, tak jsem to i prožívala, vždyť kolikrát to byla jediná šance, jak z mého pubertálního přítele dostat kytku. Teď už to beru jako každý jiný den.

Valentýnské bruslení

Kdy: neděle 14. února od 15 do 17 h., Kde: Liberec, Home Credit Arena

Pro všechny nadšence bruslení a zamilované páry bude v Home Credit Areně připravena ledová plocha. Využijte speciálního místa k oslavě svatého Valentýna a přijďte si zabruslit a zároveň se pobavit. Příchozí páry mají vstup zdarma! Všichni zamilovaní budou moci zasílat krátké vzkazy pro své drahé polovičky přímo z ledové plochy. Jednotlivé vzkazy se budou postupně vysílat na světelném pásu uvnitř haly.

Svátek svatého Valentýna

Je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do urny lásky vloženy lístečky se jmény dívek.

Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho miláčkem v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi.

Vládce Říma Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by před bojem dali přednost rodině. Kněz Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry.

Byl zatčen a 14. února popraven. Svátek Lupercalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který se slaví právě 14. února.