VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polní myslivce vystřídali také plamenometčíci

Liberec - Liberec se od založení octl na území sedmi států. První posádku dostal v 19. století.

19.6.2010
SDÍLEJ:

FREIKORPS PRÁVĚ KONČÍ. Sudetoněmecké Freikorps, po válce označené za teroristickou organizaci, oficiálně rozpustil Konrád Henlein 9. října 1938. Foto:

Jako město na hranici Čech měl Liberec velký strategický význam pro všechny státy, na jejichž území kdy byl. Vedly a vedou přes něj dvě důležité silnice, a to do německé Žitavy a do Frýdlantu. Právě po těchto cestách vstupovala do Čech často cizí vojska. Už za husitských válek roku 1428 přes Liberec procházely armády. V polovině 15. století osadu Liberec téměř srovnala se zemí válka mezi šlechtickými rody Bibrštejnů a Donínů, za třicetileté války pak město pocítilo i přítomnost švédských vojáků. Během války klesl počet obyvatel na třetinu a stát zůstal každý šestnáctý dům.

Albrecht z Valdštejna, kterému město připadlo po bitvě na Bílé hoře a nuceném exilu původních majitelů, jej změnil na jednu obrovskou výrobnu sukna, do kterého oblékal své žoldnéřské oddíly. Nejvíce vojáků ale samozřejmě tvořilo posádku Frýdlantu, ze kterého si Valdštejn udělal sídelní město.

Podle bojů se jmenuje i ulice

Katastrofou pro Liberec byly i prusko–rakouské války o Slezsko. Největší bitva se strhla roku 1757 kolem Ostašova, Františkova a Janova Dolu. Jedna z tamních ulic se na památku této události dosud jmenuje Na Bojišti.

Na návrh nejvyšší vojenské rady Rakouska měla v Liberci vzniknout dokonce pevnost na pláni nad Hodkovicemi. Měla tvořit jakýsi trojúhelník s Josefovem na východě a Terezínem na západě a tím zajistit téměř neproniknutelnou obranu oblasti, ale v pokladně mocnářství, vypleněné napoleonskými válkami, se na ni nenašly peníze.

Stálá vojenská posádka přitom v Liberci nevznikla až do 19. století. Stálá přítomnost rakouských oddílů ve městě začala vadit libereckým radním. Vojáci měli totiž provizorní kasárny v městském domě U Sirotčince a využívali i areál střelnice. Představitelé města tedy roku 1852 podali žádost o zřízení trvalé liberecké posádky. Nabídli i možnost ubytování vojáků v kasárnách, které začali ihned stavět.

Město odkoupilo bývalou Demuthovu továrnu, která kdysi stávala mezi dnešní Blažkovou a Fügnerovou ulicí. Po přestavbě pojala budova 494 mužů a 25 důstojníků 4. praporu polních myslivců, které sem císař vyslal k ochraně města roku 1867.

Provizorní kasárna v továrně ovšem brzy přestala stačit. Radní tedy dali zelenou stavbě nových, větších. Roku 1891 se začalo stavět na tehdejším vojenském cvičišti na severovýchodním okraji Liberce při staré cestě do Jizerských hor. Byla to tehdy skutečně okrajová část města, z hlavní ulice – třídy císaře Josefa, dnešní Masarykovy, sem vedla jen zanedbaná polní cesta.

Nový vojenský areál začal sloužit císařské armádě roku 1893. Dnešní dolní kasárna se tehdy jmenovala Kaiser Franz Josef Infanterie Kaserne (Pěchotní kasárna císaře Františka Josefa) a sloužila výhradně pěchotě a polním myslivcům. Vešlo se sem 1015 mužů.

U nových kasáren vznikla i nemocnice

V budově, kde v současnosti sídlí základní škola Lesní, vznikla koncem 19. století vojenská nemocnice. Nahradila původní malou oddílovou nemocnici a měla kapacitu 2086 lůžek. Kromě chirurgie, oddělení pro tuberkulózu nebo zubního oddělení se mohla pochlubit i bakteriologickou laboratoří. Zanikla roku 1935, personál a vybavení dostala divizní nemocnice v Terezíně.

Rakousko–uherská armáda ale neustále rostla a Liberec se musel přizpůsobit. Během let 1911 – 1912 vyrostla dnešní horní kasárna, tehdy zvaná Erzherzog Franz Ferdinand Infanterie Kaserne (Pěchotní kasárna arcivévody Františka Ferdinanda). Zde byla liberecká dělostřelecká posádka. Svědčí o tom i nedaleká Dělostřelecká ulice.

Libereckou střelnici, která stávala na místě dnešního muzea, musela armáda přemístit do Starého Harcova na takzvanou Medvědí louku. Poslední, kdo si na ní kdy zastřílel, byl Sbor národní bezpečnosti za minulého režimu. Střelnice dnes již neexistuje.

Liberec na rok hlavním městem

Po vzniku Československa se Liberec stal hlavním městem Deutschböhmen (Německých Čech). Severočeští Němci prohlásili, že ve společném státě s Čechy nebudou, vyhlásili nezávislost a snažili se připojit k Německu nebo k Rakousku. Státeček měl vlastní vlajku, měnu a samozřejmě i armádu. Město bránilo asi 2500 vojáků, 500 policistů, 2 dělostřelecké baterie a 2000 příslušníků Volkswehru, jakési obdoby milice. Stát Deutschböhmen vydržel necelý rok. 16. prosince 1918 Liberec dobyli českoslovenští vojáci z turnovské posádky, kteří se vraceli z první světové války. Nepadl přitom jediný výstřel – liberecký starosta Bayer kapituloval a utekl do Německa.

V rukou legionářů a potom Wehrmachtu

Liberecké kasárny tehdy převzaly oddíly československé domobrany a legionáři vracející se z Itálie. Na začátku dvacátých let se k nim přidal pěší pluk 44 přesunutý z Turnova. Zabral téměř celé dolní kasárny. Pluk měl tři pěší prapory, jeden náhradní, technickou rotu, rotu protitankových zbraní se dvanácti protitankovými děly a šesti minomety a dokonce i plukovní hudbu.

V horních kasárnách sídlil i motorizovaný ženijní prapor 23 a 253. dělostřelecký oddíl. Kvůli hospodářské krizi museli město hlídat i vojáci strážních oddílů. Ke špatné ekonomické situaci se navíc přidaly problémy s nově vzniklým německým Freikorpsem a Henleinovou Sudetoněmeckou stranou.

Armádě v udržování pořádku pomáhala i takzvaná Stráž obrany státu složená z četníků, příslušníků finanční stráže, policistů a vojáku. Tato stráž působila jako první obrana československých hranic před případným napadením. V roce 1939 ji protektorátní vláda rozpustila.

Po záboru pohraničí roku 1938 musely vojenské útvary z Liberce přesídlit do Turnova a Chlumce nad Cidlinou a po rozpuštění československé armády zanikly. Na jejich místo nastoupil německý Wehrmacht. III. prapor pěšího pluku 103 v kasárnách zůstal až do konce války, stejně jako štáb 1. letecké stíhací skupiny Horst Wessel. Liberecké i hodkovické letiště zabraly německé messerschmitty a vytlačily z něj letouny Četnické letecké hlídky, které letiště využívaly doposud.

Zajímavé je, že Liberec měl dokonce i vlastní ponorku. Patronát nad ponorkou U–206 převzalo město Liberec v květnu roku 1941 v loděnici v Kielu, kde plavidlo spouštěli na vodu. Dlouho jsme se ale z naší nové flotily neradovali. Ponorka stačila potopit tři lodě, než se kolem 30. listopadu téhož roku ztratila v Biskajském zálivu.

Němce nahradili brzy chemici

Po válce se do Liberce vrátil pěší pluk 44. Během roku 1951 zde fungoval i vozatajský výcvikový prapor, od roku 1952 pak 105. plamenometný prapor. Než se přemístil do kasáren, měl stanoviště na letišti v Liberci–Růžodole. Prapor měl 510 mužů a disponoval tehdy 405 plamenomety. První předchůdci dnešních proslavených libereckých chemiků se objevili roku 1958. Byl to 105. prapor chemické ochrany, který vznikl právě z plamenometčíků. S nástupem chemických, biologických a jaderných zbraní totiž tehdejší vláda pochopila nutnost ochrany proti nim. Prapor měl tehdy 273 vojáků v míru a 614 válečně. Velitelství samostatného chemického vojska vzniklo roku 1957 a jednotlivé útvary československé armády postupně procházely modernizací. Od roku 1977 sloužila liberecká kasárna již výhradně 102. brigádě chemické obrany, která po revoluci změnila název na 1. brigádu chemické ochrany. Byla tehdy podřízena Vojenskému velitelství Západ.

V roce 1999 vznikla v Liberci první zcela profesionální vojenská jednotka, 9. rota protichemické ochrany. Dnešní 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany vznikla v Liberci 1. června 2005. Dodnes se zúčastnila misí v Bosně a Hercegovině v letech 1996 – 2004, protiteroristické misi Enduring Freedom v Kuvajtu roku 2002, mise ISAF v Kábulu a mise v provincii Uruzgán, taktéž v Afghánistánu. Vojáci z Liberce také chránili olympijské hry v Řecku a summit NATO v Turecku. Jednotka podporuje i Vojenskou tělovýchovnou jednotu Ještěd.

Autor: Matyáš Taller

19.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA - OBSLUHA BARU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 89 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: možnost i práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, hlásit se e-mailem nebo osobně v restauraci Lokanta na nám. Dr. E. Beneše 12, Liberec. Pracoviště: Kemal ekmekcioglu-002 lokanta, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 12, 460 01 Liberec 1. Informace: Sandra Poláková, +420 777 603 677.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese Na Rybníčku 876, Liberec. Pracoviště: Mab plus s.r.o.-003 (obrobna resl s.r.o.), Obchodní, č.p. 618, 460 01 Liberec 1. Informace: Vasyl Stoyka, +420 608 556 887.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ROZVOJOVÉ KONCEPCE na odboru strategického rozvoje a dotací Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný od června 2018, příp. dle dohody. Plat: 12. platová třída podle nař. vl. č. 341/2017 Sb., příplatek za vedení a poskytnutí dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou., Předpoklady: vedoucím zaměstnancem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná a ovládá jednací jazyk. Místem výkonu práce jsou budovy Magistrátu města Liberec a území správního obvodu města Liberce. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, zkušenosti s řízením projektů, velmi dobré komunikační a organizační schopnosti; dobrá znalost práce s PC (Windows, Microsoft Office), řidičský průkaz skupiny B; samostatnost, flexibilita, kreativita, vysoké pracovní nasazení; schopnost analyticky a koncepčně myslet, zkušenosti s přípravou, realizací a zpracováním koncepčních materiálů rozvoje na úrovni statutárního města nebo kraje. Uvítáme: znalost problematiky fondů a operačních programů EU, národních programů podpory, praxi ve veřejné správě, zkušenosti se zadáváním veřejných zakázek, znalost a zkušenost s finančním řízením ve veřejné správě, znalost rozpočtové skladby, znalost anglického nebo německého jazyka. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 11. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

U Rynoltic se srazila tři osobní auta. Zasahovat museli zdravotníci

Frýdlant má alej Republiky na začátku cesty na Hartu. Moc povedená akce. A na podzim, až dubům zčervená listí, to bude krása.
25

FOTO: Ve Frýdlantě vysadili alej Republiky

Hlasujte pro nejhezčí miminko 16. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 16. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

FOTO: Bitva začala! Městem pochodovali vojáci ze sedmileté války

Liberec – Na Nerudově náměstí se v pátek šikovali vojáci a na Keilově vrchu duněla děla. Odstartovala akce, která připomíná bitvu u Liberce, jež se odehrála v rámci sedmileté války v roce 1757.

OBRAZEM: Vojáci pochodovali centrem Liberce. Dnes je čeká krvavá řež

Liberec - Zajímavý program nabídne dobové tržiště, ukázky pořadového cvičení vojska a samozřejmě i to hlavní - pořádnou bitvu.

Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 2000 Kč na After party Miss Liberecký kraj!

Liberec – Exkluzivní After party proběhne v sobotu 28. dubna od 21.15 v Clarion Grand Hotelu Zlatý Lev. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT