„Pravda je, že do značné míry se tu projevuje společná nechuť vůči Janu Korytářovi, v podstatě se tu vytváří společná nesmlouvaná opozice všech vůči jeho stylu politiky, která ostatní stmeluje, ať jsou z jakékoliv strany či hnutí. Lidé chtějí obecně vidět na kraji výsledky práce a nezajímá je, kdo se zrovna kamarádí s kým, ale tady v Liberci je to hodně vyhrocené, velmi se to zde polarizuje."

Nová koalice tedy podle vás vydrží až do voleb?

„Dá se to očekávat, nakonec pracovat se bude ještě tak 12 měsíců, pak už nastane předvolební horečka, hledání stěžejních témat. Určitě se teď situace zklidní, bude většinové hlasování. Hodně bude záležet na tom, jak se Starostům podaří uchopit resort zdravotnictví, který dosud neměli. Právě zdravotnictví a sociální oblast jsou věci, na které voliči slyší. Silnice a školy jdou trochu stranou, pokud se zrovna neruší, ale voličů je čím dál méně, stárnou a tak je zajímají hlavně zdravotně sociální témata."

Proč ODS víc nebojovala o vstup do koalice?

„ ODS je v jiné pozici než ČSSD. ČSSD potřebuje ukázat, že má nové tváře, že se chce chovat jinak, to ODS tolik nepotřebuje, oni si převážně udrželi pozice starostů v městech a obcích, takže je tolik netlačilo být za každou cenu v Radě kraje. Rozhodně pro ČSSD je spojení se SLK výhodnější. Dovolí jí to i víc se vymezovat vůči ANO."

Jak vidíte vývoj Změny?

„Obávám se, že do budoucna není na kraji udržitelný model dvou Změn vedle sebe. Myslím, že Změna se udrží kolem Jana Korytáře a ostatní se rozplynou do nějaké nové, širší aliance se Starosty a dalšími nezávislými."