„Politici si berou vysoké ceny tepla jako své rukojmí a jakmile získají ve volbách politický mandát, už je lidi nezajímají," říká šéf bytového družstva, které je největším odběratelem centrálního tepla z liberecké teplárny v Liberci.

Přitom, pokud se prý ohledně teplárny nezačne konat, nevznikne jasná a dlouhodobá koncepce, centrální vytápění se už brzy samovolně rozpadne, zkrachuje. A to je špatně.

„Pokud se systém centrálního vytápění stává předmětem politického boje, s největší pravděpodobností to povede k jeho rozpadu. To sledujeme už nejméně uplynulé čtyři roky. Před minulými volbami nastoupila podobná rétorika. Představitelé razantního postupu, např. „Teplo 399,90", uspěli s tímto programem ve volbách. A co se stalo za minulé roky nového? Kromě zvolení jednoho z představitelů výše uvedeného hnutí Petra Černého do Rady města asi nic," konstatuje předseda SBD PS Šálek .

Němci už vědí

V sousedním Německu si politici s centrálním teplem podle Šálka velice dobře poradili. Stačí se jen inspirovat. „Němci centrální teplo dotují, protože zjistili, že je to nejlepší systém, když se do něj investuje. U nás se rozmáhají lokální kotelny, což zatěžuje životní prostředí. Navíc hrozí, že kvůli případnému rozpadu teplárny nastanou problémy i ve spalovně. Přece se nechceme nechat zavalit odpadky, což nám ale hrozí, pokud spalovna nebude mít kam vypouštět odpadní teplo. Musela by i přes všechny dohody omezit provoz," míní Šálek.

„Co nabídnou nově zvolení radikální kandidáti těm, kteří nemají možnost odpojení a zřízení náhrady zdrojů tepla? Napadají nás jen šišky nebo deky," doplnila Šálka Libuše Šafářová z odboru energetiky a teplárenství družstva.

Jak dodala, určitá energetická koncepce daná zákonem v Liberci před lety vznikla, ale nikdo se jí neřídil a neřídí. „Nechceme se od teplárny odpoutat, ale možná nám nakonec nic jiného nezbude, když na to všichni kašlou a jen žvaní," dodal Šálek.

Radní, vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec a předseda SBD Sever Petr Černý se ohrazuje proti tvrzení, že se pro něj teplo stalo jen jakýmsi politickým hitem před volbami. „Jako jedinému v Liberci se mi v minulosti podařilo dvakrát úspěšně snížit cenu tepla z teplárny. S návrhem řešení vystupuji i před nadcházejícími volbami do zastupitelstva města. Jsem rád, že si mi podařilo probudit i jiné politické subjekty k tomu, aby problémem zabývaly. Zatím se všichni politici tvářili, že se nic neděje," tvrdí Černý.

Stejně jako Nový směr Petra Černého se teplem ve svém volebním programu zaobírají i Starostové. Ti považují za nejlepší variantu koordinovaný rozpad centrálního tepla s tím, že se po městě vybudují kogenerační jednotky. Na stávající soustavu by pak zůstala napojená jen centrální část města, přičemž i tento zdroj by prošel modernizací, konkrétně přechodem z parovodů na efektivnější teplovody.

Tento nápad se Černému nezamlouvá. „To už tu bylo a neprošlo. Můj návrh jsou plynové kotelny a tepelná čerpadla. Jen tam, kde to není možné, by zůstalo vytápění modernizovanými rozvody, kterými by proudilo teplo ze spalovny," trvá si na svém Černý.

Podle Šálka z SBD PS je načase, aby radnice vyzvala k řešení problému skutečné odborníky. „I když patříme mezi největší odběratele tepla, magistrát nás, i přes naše žádosti, nezařadil mezi členy pracovní skupiny Teplo pro Liberec. Nezbývá, než si klást otázku proč?" uzavřel Šálek.

Co na to radnice?

Deník má oficiální odpověď magistrátu k dispozici, ale konkrétní reakci na dotaz Šálka, proč nebyli přizváni k jednáním, z ní vyčíst nelze.

Sama primátorka v dopise popisuje například to, kdy pracovní skupina Teplo Pro Liberec vznikla. Zároveň objasňuje, jaké má úkoly. „Na popud pracovní skupiny byl svolán seminář zabývající se dalším fungováním a udržitelným rozvojem centrálního systému vytápění v Liberci. Semináře se účastnili zástupci města, Teplárny Liberec a MVV Energie CZ (majoritní vlastník Teplárny) a další pozvaní hosté a odborná veřejnost," vysvětlila v dopise primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

„Radnice postupuje maximálně transparentně s ohledem na potřeby občanů, protože si uvědomuje, že bez jejich podpory nemá systém centrálního vytápění dlouhodobě reálnou šanci poskytovat bezpečné, kvalitní a cenově přijatelné dodávky tepla," píše v odpovědi primátorka.