Hejtman Martin Půta ke kauze napsal: „Rusko se nikdy nesmířilo s naším členstvím v EU a NATO. Jeho ambasáda je dlouhodobě centrem ruské rozvědky a intenzivně pracuje proti naší zemi. Proti našim národním zájmům. Rusko má v Praze zdaleka největší ambasádu a celkem 140 pracovníků. Na razítkování pasů to nevypadá,“ míní. Podle něj jsou zastánci ruských zájmů i mezi českými ústavními činiteli. „V okolí pana prezidenta Zemana se pohybuje pan Nejedlý, který jezdí do Moskvy pro pokyny. Ministr Havlíček prosazuje účast ruské státní firmy v tendru o dostavbu Dukovan. Snaha očkovat necertifikovanou vakcínou Sputnik vedla ke změnám v české vládě a ministr zahraničí Hamáček neodletí do Moskvy jen kvůli novým informacím. Považují nás za svoji sféru vlivu. Nezapomínejme na to,“ varoval hejtman.

„Na akt státního terorismu ze strany Ruské federace na území České republiky musí Česká republika reagovat jednoznačně jako demokratický suverénní stát, pro který je tento akt zcela nepřijatelný,“ reagoval senátor Michael Canov na informaci premiéra Babiše, že Česko vyhostí 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. 

Odhalení komentoval i poslanec Tomáš Martínek (Piráti): „Pokud Rusko vážně organizovaně páchá teroristické činy na území České republiky, je to šokující. Rusové si autokratickou vládu Putina nezaslouží, chci věřit ve svobodnou demokratickou budoucnost Ruska, kterou by jistě ocenili i sami Rusové. Pokud Rusko vyhostilo naprostou většinu českých diplomatů, umím si představit, že na ruské ambasádě v Praze by měl zůstat stejný počet ruských diplomatů jako českých diplomatů v Moskvě.“ 

Podle poslance Radovana Vícha (SPD) je třeba celou věc prověřit: „Pokud se podezření potvrdí a budou k tomu patřičné důkazy, potom je potřeba tvrdě zakročit k obraně suverenity České republiky. Ale proč na to přišly naše bezpečnostní složky až 7 let od tragických událostí ve Vrběticích a navíc zrovna v době, kdy se stupňuje krize na jihovýchodě Ukrajiny?“

K situaci se vyjádřil také Petr Beitl (ODS): Ruští agenti mají na svědomí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích před sedmi lety. Česko vyhostí 18 pracovníků z ruské ambasády. Je to skandál mimořádného významu a narušení svrchovanosti Česka. Inicioval jsem mimořádné jednání zahraničního výboru na nejbližší dny. Musíme reagovat! Není čas na politické šarvátky, musíme vyslat za Českou republiku silné a jednoznačné stanovisko.

Poslanec Jiří Bláha (ANO) v této věci prozatím nebude uvádět své osobní stanovisko. Je přesvědčen, že se celou záležitostí mají v rámci Poslanecké sněmovny nejprve zabývat příslušné výbory a komise, které mají z povahy věci přístup ke specificky utajovaným informacím. V případě potvrzení podezření o akci ruských agentů ve Vrběticích, je nutné revidovat bezpečnostní hrozby pro Českou republiku a na tomto základě formulovat budoucí postoje české zahraniční politiky.