Vyškrtnutím rekonstrukce Svijanské arény ze seznamu záměrů IPRM, které mají šanci na evropské dotace, se uvolnilo místo pro jiné projekty. Liberečtí zastupitelé tak ve čtvrtek rozhodli, že do seznamu zpátky zařadí výstavbu pavilonu leknínů zdejší botanické zahrady. Lekníny už jednou v aktuálním seznamu byly, postupem času je ale město přesunulo mezi náhradníky.

S návrhem přišla ODS, ke které se přidaly další strany. „Také se přimlouvám za to, abychom lekníny zařadili do seznamu," řekla Zuzana Kocumová ze Změny.

Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) chtěl doplnění seznamu nechat na mimořádné jednání zastupitelů, které se uskuteční v srpnu. Na něm budou politici jednat o tom, kde si půjčit na spolufinancování projektů IPRM, tedy o směnečném programu.

Měli by současně odsouhlasit, že jako zástavu za úvěr ve výši zhruba 200 milionů nabídnou věřiteli Tipsport Arénu.

Nakonec náměstek Jiří Šolc  se svým návrhem na odklad neuspěl. Pro pavilon leknínů zvedlo ruku 34 zastupitelů, tedy snad všichni přítomní.
„Nepřísluší mi hodnotit nebo glosovat rozhodnutí zřizovatele, tedy města," zachoval si odstup ředitel Botanické zahrady Liberec Miloslav Studnička. Ale už dříve uvedl, že by se pavilon stal středoevropským unikátem. Zde by našly bezpečné zázemí všechny dosud po zahradě rozptýlené lekníny, včetně ohroženého druhu – viktorie královské. Zahrada by se stala pro návštěvníky přitažlivější. Projekt by přišel na 10,5 milionu korun.

Na jednání zastupitelů upozornil Jaroslav Morávek (KSČM), že by ale město nemělo otálet s hledáním dotací na opravu zchátralé Svijanské arény, která z projektů IPRM vypadla. „Byl jsem se tam podívat," řekl.

Zastupitel Morávek připomněl, že stav starého městského stadionu je hodně špatný. „Do haly zatéká, narušeny jsou už také stavebně konstrukční prvky. Je potřeba se k opravě Svijanské arény co nejdříve vrátit," zdůraznil.

Rekonstrukce stadionu byla odhadnuta na 117 milionů korun včetně DPH. Protože ji ale provozuje soukromá společnost, město by muselo zaplatit spoluúčast ve výši nikoliv 15 procent, ale minimálně 40 procent z celé sumy.  Mohlo by se totiž jednat o veřejnou podporu.

Na tak vysokou spoluúčast ale radnice peníze nemá. Proto vedení města navrhlo projekt vyškrtnout ze seznamu IPRM.
„Vyjmutím stadionu vznikl městu vážný problém. Stav arény budeme muset řešit," doplnil náměstek pro územní plánování Jiří Rutkovský (USZ). Na seznam se dostala také rekonstrukce tělocvičny ZŠ na náměstí Míru.