Martin Sepp se za volant neposadí rok. Sám sice neuvedl, jaký konkrétní přestupek spáchal, tedy o kolik rychlost překročil, objevily se však informace, že jej změřil radar při projíždění obcí. Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje, považuje celou zálěžitost za jeho privátní věc.

Kdo nejezdí občas rychle?

„Neznám nikoho, kdo by někdy rychlost nepřekročil. Je to jeho soukromá věc a navíc mám informace, že se přestupek stal v době, kdy ještě nevykonával funkci radního pro dopravu,“ odpověděl Eichler na dotaz, jak vnímá odebrání řidičského průkazu člověku, který je šéfem krajské dopravy.
Kromě toho doplnil, že při počtu najetých kilometrů, které krajští radní mají, se není co divit, když se něco podobného stane. Obdobně vidí celou situaci i Martin Půta, lídr hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

„Tohle se opravdu může stát komukoliv znát a pro mě je odebrání řidičského průkazu Martinu Seppovi spíše důkazem toho, že policie funguje tak, jak má. Jsem rád, že se tedy nepotvrdily spekulace, že policie neměří všem stejným metrem,“ vysvětlil Martin Půta.

Podle něj není ztráta řidičského průkazu důvodem například k odstoupení z funkce. „Za to bych považoval fakt, kdyby se například pokusil někoho ovlivňovat, aby se potrestání vyhnul, což se nestalo,“ doplnil Martin Půta.

Jiří Kittner, krajský zastupitel za ODS a liberecký primátor je přesvědčený, že politici a veřejní představitelé by měli obecně jít příkladem. „Na druhou stranu však nemohu zaručit, že mně se to nestane. Chybu může udělat každý a Martin Sepp teď za ni ponese následky,“ dodal Jiří Kittner.

Na názor jsme se zeptali i Pavla Rychteského, šéfa libereckého odboru dopravy.
„U každého přestupku by se podle mého názoru měla zohledňovat společenská nebezpečnost. Pokud někdo v obci překročí rychlost o pět až deset kilometrů v hodině, nevidím to jako závažný přestupek,“ uvedl svůj názor Pavel Rychetský. S ohledem na ochranu osobních údajů však odmítl sdělit, o kolik rychlost překročil Martin Sepp.

Nezajezdí si rok

Vzhledem k informaci, kterou se nám podařilo zjistit, a to, že krajský radní pro dopravu přišel o řidičský průkaz na celý rok, byla hodnota na tachometru v momentě měření pravděpodobně vyšší, než devadesát kilometrů v hodině. V obcích je totiž maximální povolená rychlost 50 kilometrů a řidičský průkaz se odebírá na půl roku až rok v případě, že řidič rychlost překročí v obci o 40 kilometrů za hodinu.

„Ale představte si například silnici směrem z Liberce na Chrastavu, kde je maximální povolená rychlost 90 kilometrů za hodinu. Kdo z řidičů tam tak jezdí?,“ podotkl dále Pavel Rychetský s tím, že rychlost občas překročí každý z řidičů. Navíc poukzauje na fakt, proč by přestupek neměl být soukromou záležitostí nižších politiků, když ve vysoké politice jsou na tom ještě lépe. „Například na poslance by se v tomto případě vztahovala imunita, což mi připadá minimálně zvláštní,“ uzavřel šéf libereckého odboru dopravy.

Jiný názor však mají Liberečané. „Rozhodně si nemyslím, že by šlo čistě o jeho soukromou věc. Pokud se zasazuje kromě jiného i o snížení počtu dopravních nehod, jak sám může pravidla porušovat? Podle mě by veřejní činitelé měli jít v rvní řadě příkladem,“ uvedl Jan Prager z Liberce.