„Čeho je moc, toho je příliš," reagoval na dotaz Deníku chrastavský starosta Michael Canov (SLK) a bez dalšího dodal, že by rozhodně měly být předčasné volby.

Podobný názor zastává i ředitel liberecké záchranné služby a lídr KSČM Stanislav Mackovík. „Jestli je v tom zaháčkovaná i rozvědka, tak by rozhodně předčasné volby měly být," řekl Deníku. Jeho stranická kolegyně a předsedkyně KSČM v Liberci Dana Lysáková Deníku řekla, že z morálního hlediska není jiné cesty. „Rozhodně si neumím představit, že by se něco podobného mohlo dít v právním státě."

Nová vláda, která by podle ní mohla být levicová, by také dokázala věnovat větší pozornost problémům lidí v povodněmi postižených oblastech, namísto toho, aby se současná vláda zabývala řešením nebývalého skandálu.

Naproti tomu liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) se postavila k možnosti předčasných voleb opačně, ačkoli i ona přemýšlela právě nad situací, která v Česku po ničivých povodních panuje. „Nemyslím si, že by to byl správný krok správným směrem. Do řádných voleb je příliš krátká doba, byl by to unáhlený krok, který by s ohledem na ničivé povodně mohl zemi přivést do ještě větších potíží," konstatovala primátorka Rosenbergová.

Hejtman Martin Půta (SLK) si podle vlastních slov neumí představit, jak jinak celou situaci vyřešit, než odchodem vlády.

„Neumím si teď moc představit, zda je lepší rekonstrukce vlády anebo předčasné volby, každopádně to neposílí důvěru občanů v politiku. My máme jen informace z médií, ale premiér musí vědět, co se odehrálo a co ne," sdělil Deníku Půta.

Pro předčasné volby by se vyslovil i frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS), pokud se podle něho ukáže, že jsou obvinění na místě.

„Přímo to souvisí s prací premiéra, proto si myslím, že není jiné cesty," dodal Ramzer. Podobný názor zastává i nová tvář liberecké oblastní ODS Jiří Stodůlka. „Počkal bych s hodnocením ještě tak dva dny, až se věci více vyjasní, ale pokud se informace potvrdí, tak by vláda měla rezignovat a měly by být volby," dodal Stodůlka.

Politici tak vlastně potvrdili názory mnohých občanů. Jak vyplynulo v pátek z bleskového průzkumu agentury SANEP, vnímá 79,4 procenta veřejnosti zásah na Úřadu vlády pozitivně. „Více než polovina, 51,3 procenta, domácí populace je pak toho názoru, že zásah ÚOOZ je dostatečným důvodem k demisi vlády, a to bez ohledu na výsledky vyšetřování," uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti SANEP Ondřej Zajíc.