Slučování, či rušení služeben, méně aut v ulicích. To je nejčernější scénář vyplývající ze včerejší tiskové konference krajské policie. Její ředitel však nabádá ke klidu. „Žádné služebny se neruší,“ oznámil důrazně. Zatím. Přiznal totiž, že už teď s některými starosty o budoucnosti jedná. Řekl, že pokud obce neprominou policii nájem, budou muset odejít. I z dalších vyjádření vyplývá, že k nejhoršímu opravdu bude muset dojít.

„Tak to je úžasné, jsem zvědavá, jak to dopadne. Doufám, že ti nahoře s tím ještě něco udělají,“ řekla Petra Vágnerová z Liberce. „Neumím si představit, že by z nějakých míst odešli úplně,“ dodala.

Záležet teď bude na rozpočtu, který schválí stát. Pokud projde v podobě, v jaké je teď, peníze, které chce ministerstvo poslat policii příští rok, budou téměř poloviční než letos. „Pokud to projde, tak to podle mě bez rušení služeben nepůjde,“ varoval hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. „Obávám se, že bude narušena bezpečnost lidí,“ podotkl.

Již několik dní se rojí dohady o rušení některých služeben v kraji. Mluvilo se o Hodkovicích nad Mohelkou, Novém Městě pod Smrkem, o dva obvody z pěti by mohl přijít i Liberec. „Policie chce od nás odejít, protože nemá peníze, přitom tu má vlastní objekty, do kterých se může přestěhovat,“ řekl starosta Nového Města Pavel Smutný. Podle něj potom budou dojíždět z Hejnic nebo Frýdlantu. „Ale to přece vyjde mnohem dráž!“ rozčiluje se.

Policie se chce obejít bez propouštění, šetřit chce na pohonných hmotách, papíru do tiskáren nebo na zimních pneumatikách. Zpomalí se obnova vozového parku nebo výměna počítačů. Prodávat chce i svůj přebytečný majetek „Nebudeme mít peníze téměř na nic,“ řekl Franko. Policisté budou v ulicích častěji hlídkovat po svých. Franko popsal jeden z možných scénářů.

„Policista se doveze do obce autem, tam bude čtyři hodiny pochůzkovat, poté nasedne do auta a pojede zase na služebnu.“ I další varianta je lehce úsměvná. „Policisté pojedou v autě a jeden je bude postupně vysazovat v obcích. Za pár hodin je zase nabere,“ popsal ředitel. Policie by místo aut také mohla opět více využívat koně, jako tomu bylo před válkou. „Kůň skoro nic nestojí, žere jen zrní a úklid po něm není složitý,“ řekl s úsměvem jeden z Liberečanů.

Podle předběžných návrhů dostane na provoz v příštím roce jen 68,5 milionu korun, letos hospodaří s rozpočtem přes 122 milionů Kč. O propouštění Franko neuvažuje. „Ohrozilo by to provoz ředitelství,“ okomentoval. Už dnes má ředitelství výrazně podstav. Při zřízení 1. ledna 2010 se počítalo se 1455 místy, dnes má policie v kraji pouhých 1303 policistů a civilních zaměstnanců a další tři desítky ještě do konce roku skončí. Nové lidi ale určitě nabírat nebude.