Dva nezvyklé dopravní prostředky se včera ráno vznášely nad libereckou průmyslovou zónou Jih. Zatímco cestovatelé v balonu se pravděpodobně jen kochali vycházejícím sluncem, policisté ve vrtulníku sledovali dopravu v oblasti tamní průmyslové a obchodní zóny. Už v neděli totiž začala uzavírka ulice České mládeže a včerejší první pracovní den prověřil, jak navržená dopravní opatření fungují.

První kolona se na z poloviny uzavřené ulici začala tvořit krátce před půl šestou ranní. Velké zdržení ale na řidiče nečekalo. O něco horší dopravní situace nastala před druhým střídáním směn ve 14 hodin. Kolona se táhla až na průtah I/35, i tak ale řidiči nabírali jen několikaminutová zpoždění. „Od sjezdu z průtahu ke kruhovému objezdu v Kubelíkově ulici zabere cesta přibližně osm až deset minut,“ informoval policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Běžně úsek řidiči urazí za dvě až tři minuty.

„Provoz máme zcela pod kontrolou, občas se nárazově tvoří drobnější kolony. Řidiči se musí obrnit trpělivostí, ale omezení nejsou nijak zásadní,“ dodal Robovský. Policisté například řídili dopravu na obou kruhových objezdech, které rekonstruovaný úsek ohraničují, oblast pak monitoroval policejní vrtulník.

Právě na jeho účel dorazila do redakce Libereckého deníku řada dotazů. „Použili jsme jej, abychom zmapovali dopady uzavírky v celém okolním prostoru včetně objízdných a alternativních tras,“ vysvětlil Robovský.

Zatímco na cestě do průmyslové zóny žádný výrazný kolaps nenastal, v liberecké části Pilínkov se najednou potýkají s nebývalým nárůstem dopravy. „Hrozný, jedno auto za druhým,“ popsal jeden z místních, který má dům přímo v Puškinově ulici. Ta je součástí objízdné trasy pro auta opouštějící zónu. „Nechápu, proč sem nedali alespoň třicítku,“ divil se muž.

A podobně hovoří i další Pilínkovští. Provoz v průmyslové zóně je totiž nepřetržitý, odpolední směny končí v deset večer a i v noci ze zóny vyjíždějí kamiony. Štrúdl aut na jinak poměrně klidné Puškinově ulici tak byl včera odpoledne jedním z témat v místním hostinci. „Je to šílené, ani v noci nebudeme mít klid. Těmi otřesy trpí i domy,“ zmiňovali místní.

Naštvaní jsou také na provizorní jednosměrku, která jim znemožňuje průjezd do Hanychova. „Nesmím tudy jet ani na kole, musím z něj sesednout a tlačit,“ zlobil se jeden z hostů.

Pilínkovští se shodují, že už dávno měla stát druhá propojka do zóny, která by je před auty ochránila. To tvrdí i hejtman Martin Půta, podle kterého neměla zóna bez druhého napojení vůbec vzniknout. Proti stavbě této silnice ale vystupují obyvatelé liberecké čtvrti Doubí. Uzavírka ulice České mládeže potrvá do poloviny října.