„Nechci říkat, že je to dobře, ale pozitivní je tento nárůst určitě v tom smyslu, že více ohrožených osob našlo odvahu se ozvat a požádat o pomoc,“ řekl Deníku vedoucí krajského intervenčního centra pro oběti domácího násilí Ivo Brát.

Zatímco v roce 2007 strážci zákona tímto způsobem potrestali v celém kraji 30 násilníků, v loňském roce to bylo o šest víc. Na Liberecku muselo své bydliště opustit čtrnáct lidí oproti předloňským šesti.

Spouštěcím mechanismem násilných činů bývá podle Ivo Bráta velmi často alkohol, ale také žárlivost. „Každý případ má však pochopitelně své vlastní pozadí. Domácí násilí se odehrává nejčastěji ve věkové kategorii mezi 20 a 40 lety,“ informoval vedoucí intervenčního centra. Mnohdy se do násilné hry mezi partnery bohužel zaplete i bezbranné dítě. „Stává se, že bývá napadena dvojice, tedy žena s dítětem. Ve vyhrocených situacích totiž žena často drží své dítě v náručí,“ dodal Ivo Brát.

Zajímavostí loňského roku byla jedna vykázaná žena. Případ se odehrál na Českolipsku a zásadní roli v něm hrál právě alkohol. „Žena pod vlivem ničila nábytek a útočila na svého manžela. V rámci kraje to byl historicky první případ, kdy týrala žena,“ uvedl Brát.

Případů, kdy je násilníkem žena, může být více. Podle Ivo Bráta však dělá mužům velké potíže přiznat, že jsou týráni takzvaně „něžným“ pohlavím. Už i letos se v kraji, konkrétně v Jablonci nad Nisou odehrál jeden případ, kdy byli policisté nuceni vykázat z domu mladého muže, který fyzicky napadl svou družku. „Družce vyhrožoval slovně a poté i fyzicky, kdy neváhal vzít do ruky i nůž. Žena v obavě o život případ nahlásila,“ vysvětlila Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.

Policisté muže vykázali ze společného obydlí, čímž ale jednání muže nekončilo. Na svou družku si počkal před domem a přes její nesouhlas s ní šel ulicí od domu. Před vchodem do lékárny ženu slovně a poté i fyzicky napadl.

Zda se jedná či nejedná o domácí násilí, musí vyhodnotit v dané situaci sami policisté. Každý případ by měl splňovat čtyři základní body. „Je to dlouhodobost, stoupající trend toho týrání, odehrávat se to musí takzvaně za zavřenými dveřmi a posledním bodem jsou neměnné role, tedy že se opakují ataky jednoho člověka proti druhému. Pokud je to navzájem, nelze to považovat za domácí násilí,“ vysvětlil Ivo Brát.

Intervenční centrum, které sídlí v Tanvaldské ulici v Liberci, lze kontaktovat telefonicky na čísle: 482 311 632

Tyranem může být partner i vnuk

8. ledna 2009, Jablonec n. N.
Sedmadvacetiletý muž byl vykázán ze společné domácnosti, kterou sdílel se svou družkou v Jablonci. Družce v poslední době vyhrožoval nejprve slovně a poté i fyzicky, kdy neváhal vzít do ruky i nůž. Žena v obavě o svůj život nakonec případ policistům nahlásila. Tím ale jednání muže nekončilo. Muž si na ženu počkal před domem a přes její nesouhlas s ní šel ulicí od domu. Pak ženu slovně a poté i fyzicky napadl.

6. ledna 2009, Litoměřice
Policisté museli vykázat z bytu osmatřicetiletého muže, který opakovaně fyzicky i psychicky napadal svou družku i v přítomnosti roční dcery. Jeho agresivita se stupňovala a ve chvíli, kdy jej zasahující policisté vykázali z bytu, tak je také napadl. Následně byl převezen hlídkou do cely předběžného zadržení. Vyšetřován je pro domácí násilí.

5. ledna 2009, Most
Mostecká policie řešila v neděli první letošní případ domácího násilí v severních Čechách. Zasáhla proti 34letému muži, který opakovaně verbálně i fyzicky napadal svoji družku. Při posledním útoku měl dokonce proti ženě použít tupou zbraň a jeho běsnění nezůstala ušetřena ani 15letá dcera. Muže policisté vykázali z domu a též mu odebrali klíče od společné domácnosti. Zároveň ho upozornili, že se nejenže nesmí do bytu vrátit, ale též má zakázáno kontaktovat svoji rodinu.

prosinec 2008, Hranicko
S nezvykle surovým zacházením svého vnuka se setkala sedmasedmdesátiletá žena z obce na Hranicku. Případ dlouhodobého týrání seniorky vyplynul napovrch poté, co zraněnou ženu ošetřili lékaři v přerovské nemocnici. Jedenatřicetiletý muž svou babičku přes rok bil, zavíral do spíže a poléval vodou. Násilník seniorku napadl v minulosti již několikrát. Opakovaně na ni útočil, bil ji a způsoboval podlitiny. Důchodkyni navíc omezoval v pohybu i tím, že ji zamykal doma. Při tom všem ji ještě vulgárně urážel.

PŘEČTĚTE SI: komentář Aleše Vávry