Konec chození s „kolečkem“, papírem a tužkou. Policisté v Libereckém kraji mají teď k vyšetřování dopravních nehod k dispozici technologii, která jim urychlí a zjednoduší práci. Nejedná se přitom o žádný výkřik techniky, ale o klasický zeměměřičský přístroj. Takzvané totální stanice nasadila krajská policie plošně do ostrého provozu na začátku letošního roku.

„Prostřednictvím přístroje zpracováváme vážné nehody, kde je velké množství stop. Nepoužívá se při běžných ťukancích,“ vysvětlil ředitel krajské policie Vladislav Husák.

Přístroj byl více než rok a půl ve zkušebním provozu, v rámci kterého se podařilo zaměřit kolem 450 nehod. Jednou z nich byla podle Tomáše Hniličky z Dopravního inspektorátu Liberec například i tragická bouračka na Boží hod u Bílého Kostela. „Zde jsme využili jeho plný potenciál,“ dodal policista.

Přístroj funguje na principu laserového paprsku a dokáže zobrazit v trojrozměrném modelu místo nehody. „Umí změřit veškeré stopy na místě, jako je původní postavení vozidel, místo střetu, úlomky vozidel, únik provozních kapalin, smykové stopy, brzdné stopy i tvar křižovatky,“ vyjmenoval policista Jaromír Kout, podle kterého jim stanice ušetří až dvě třetiny času. „Vznikne tak precizní a detailní náčrtek, se kterým mohou pracovat dál i v důkazním řízení, v komunikaci se znalcem a podobně,“ dodal ředitel.

Přístroj také usnadňuje měření v náročném terénu, kdy se dosud museli policisté složitě s krokoměrem pouštět i ze strmých srázů a podobně. Jak upozornila krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková, nově jsou také vybaveni mikroporty a interkomem, takže se na místě nehod už nemusí domlouvat „rukama nohama“.

Momentálně využívají policisté v Libereckém kraji pět kusů totálních stanic. Každá stála podle ředitele šedesát tisíc korun. „Pokud by se osvědčily, nebudeme se bránit pořízení dalších,“ dodal Husák, podle kterého teď se stanicí umí zacházet šedesát policistů.

Jejich zavádění do praxe přitom podle něj nebylo vůbec jednoduché. „Měli jsme velké trable, abychom u kolegů vytvořili zájem o tuto technologii, protože když jedete mnoho let v systému kolečko, papír, tužka, počítač, tak je to pro ně velká změna, které nejsou všichni nakloněni,“ dodal Husák. Podle něj se využíváním této technologie zásadně sníží administrativa. „To je také jeden z cílů nového policejního ředitele,“ upozornil na závěr.

Za loňský rok policie v Libereckém kraji eviduje 4 558 nehod, tedy o 115 více než v předchozím roce. Zahynulo při nich 21 lidí, o tři méně než v roce 2017, těžce zraněno bylo 94 a lehce 1249 osob.