„Každý adept musí splňovat několik základních podmínek. Musí mít maturitu, projít zdravotním vyšetřením, psychologickými a fyzickými i vědomostními testy," vysvětlila policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Hlásit se může každý, kdo je plnoletý. „Horní věkovou hranici nemáme. Nedávno se přihlásila více než čtyřicetiletá paní a skončila s výbornými výsledky. Předčila mnohé mladší," poznamenala Suchánková s tím, že změnit svůj život a zamířit například z kanceláře na místo činu může opravdu každý.

Ani po úspěšných „přijímačkách" se adept samozřejmě nestává automaticky policistou. Přestože začne dostávat služební příjem, čeká ho ještě roční základní odborná příprava, během které se naučí střílet, sebeobranu a také získá odborné znalosti práva a kriminalistiky.

„Nejprve stráví měsíc ve vojenském výcvikovém středisku ve Vyškově, což je hlavně o střelecké přípravě a fyzičce," upozornil vedoucí libereckého personálního odboru Miroslav Lelek a pokračoval: „Pak ho čeká šestiměsíční výuka v Praze nebo Brně, kde si mimo jiné rozšíří povědomí také o kriminalistice, pořádkové a dopravní službě nebo o policejní etice." Samozřejmě pokračuje i výuka střelby, sebeobrany, zlepšování řidičských dovedností.

V rámci přípravy jsou budoucí policisté také upozorňováni na nebezpečí korupce.

Posledních pět měsíců příprav stráví budoucí policisté už ve školním policejním středisku a „v terénu" na odděleních hlídkové služby, obvodních odděleních nebo dopravním inspektorátu.

„Samozřejmě pracují pod dozorem kvalifikovaného policisty. Řadu dovedností ještě musí okoukat," doplnila Suchánková. Pak už je čeká jen závěrečná zkouška.

První štací, které se nevyhne žádný nový policista, je hlídková služba. Přestože jsou tito policisté, co se týče zařazení, na nejnižším stupínku, pro někoho se může stát hlídkování v ulicích dobrovolnou životní volbou. „Je to asi nejakčnější služba. Hlídka je neustále v terénu, všude je první, vyjíždí ke všem případům," popsala Suchánková. Tito policisté zachraňují a zasahují jako první a nezřídka tak mohou být těmi, jejichž pomoc je rozhodující.

Po odsloužení kratší či delší doby na hlídkové službě se může policista požádat o převedení a postoupit dál na obvodní oddělení. Tady policistům narůstá rozsah plněných úkolů a zároveň také administrativa. „Obvoďáci" jsou ti, kdo k vám přijedou, když vám například vykradou byt. „Ohledávají místo činu, obcházejí sousedy, sepisují hlášení, shromažďují důkazy," popsal Lelek.

Snem většiny policistů je však „vyskočit" z uniformy a chodit do práce v civilu. V praxi to totiž znamená, že se z nich stanou vyšetřovatelé vražd či jiných závažných činů nebo operativci, jak to mnozí čeští diváci znají z populárního seriálu První oddělení. „Je to jeden z mála seriálů, který předkládá divákům policejní práci nejvěrohodněji," podotkla Suchánková s tím, že právě První oddělení by mohlo případným adeptům pomoci s rozhodováním, zda to u policie zkusí.

Koho by zajímaly podrobnosti k náboru policistů i k samotné náplni policejní práce, může položit otázku v rámci online diskuse přímo vedoucímu personálního odboru Miroslavu Lelkovi, která na stránkách Libereckého deníku proběhne koncem příštího týdne.