„Obvinění považuji za naprosto neopodstatněné, a nevidím proto důvod odstupovat z pozice hejtmana," řekl. Půta stojí také v čele Regionální rady ROP Severovýchod, tam podle něj bude záležet na hejtmanech Pardubického a Královéhradeckého kraje, zda bude někdo z nich chtít ho v čele rady vystřídat.

Obvinění souvisí podle Půty s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Projekt byl podle něho schválen předtím, než se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod. "Ten projekt jsme vyhodnotili jako rizikový s tím, že případné peníze budou proplaceny až po jeho skončení, pokud bude vše v pořádku. Firma nám ale na jaře předložila doklady o už provedených pracích, které chtěla proplatit. Nakonec jsme se rozhodli, že tam pošleme kontrolu a pokud by dopadla dobře, mohla by si firma požádat o průběžné zafinancování do výše 20 mil Kč. Než ale vůbec stačilo k něčemu dojít, vložila se do případu policie a veškerou dokumentaci zabavila," vysvětlil Půta.

Na policii v Jablonci nad Nisou se prý dostavil na základě žádosti o podání vysvětlení. Půta uvedl, že vyšetřovatel ho obvinil mimo jiné ze vzetí úplatku ve výši několika stovek tisíc korun. Úplatek měl převzít na začátku minulého roku právě v souvislosti s opravou kostela Máří Magdaleny. "To je naprostý nesmysl, nikdy v životě jsem žádný úplatek nevzal, je to vykonstruované obvinění." Kdo ho z tohoto trestného činu obvinil, ale nemůže kvůli probíhajícímu vyšetřování sdělit. Proti obvinění chce ale podat stížnost. "Společnosti, která opravu kostela provádí, jsme už dali výpověď ze smlouvy, takže mohu s čistým svědomím říct, že tam skutečně žádné peníze nikdy proplaceny nebyly, ani nestandardně ani řádně, prostě nikdy a už ani nebudou," dodal Půta.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej obvinění Půty potvrdil. "Případ dozoruje liberecká pobočka ústeckého krajského státního zastupitelství," řekl.

Osm obviněných na jaře

Protikorupční policie obvinila kvůli dvěma libereckým projektům už na jaře osm lidí ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. Mezi obviněnými jsou bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci ROP Severovýchod, jeden z nich je ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý.

Vyšetřování se týká vedle rekonstrukce kostela Máří Magdalény za 65 milionů korun taky oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Oba projekty připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany.

Dosud jediným obviněným hejtmanem v době výkonu funkce byl bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath. Spolu s několika dalšími lidmi čelí obžalobě z ovlivňování veřejných zakázek. Nejméně dvěma dalším hejtmanům bylo obvinění sděleno poté, co opustili funkci. Loni na jaře byl z pletich při veřejné soutěži obviněn bývalý královéhradecký hejtman Pavel Bradík (ODS). Trestného činu se podle vyšetřovatelů dopustil v souvislosti s výběrovým řízením na zpracování odpadu z těžby dřeva. Obvinění čelil i bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Podle státního zástupce umožnil ještě spolu s několika dalšími lidmi nelegální vyplácení odměn v krajských organizacích. Letos v létě soud Eichlera nepravomocným rozsudkem obvinění zbavil.

Jana Pavlíčková