Policejní hlídky na každém kroku. Taková je od čtvrtečního dne situace 
v Harrachově na Semilsku, kde probíhá čtyřdenní mistrovství světa v letech na lyžích. Po sněhu přitom ani památky. Je jen místy. Aby se vůbec mohlo mistrovství uskutečnit, pořadatelé vyrábí sníh pomocí dusíku.
Po dobu konání soutěže dohlíží nad bezpečností kolem šesti set policistů. Už před zahájením se totiž počítalo s tím, že se do Harrachova sjede deset až patnáct tisíc návštěvníků. A to každý den. Z tohoto důvodu Krajské ředitelství policie Libereckého kraje přichystalo preventivní opatření. Jeho cílem je omezení kriminality a hlavně zajištění bezpečnosti jak návštěvníků, tak místních lidí. Informoval o tom ředitel krajské policie Vladislav Husák na mimořádné tiskové konferenci, která proběhla ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Zatím je klid

Mluvčí semilské policie Petr Kmínek v sobotu dopoledne uvedl, že průběh mistrovství je zatím bezproblémový.

„Kromě pár drobností jsme nezaznamenali vážnější porušení zákona ze strany českých i zahraničních návštěvníků a ani dopravní nehodu. Opatření ale probíhá nadále," zhodnotil průběh velkolepé akce.

Podle Husáka jde o atypické bezpečnostní opatření. A to z důvodu, že se ho neúčastní jen policisté z naší republiky, ale i jejich kolegové z Polska a Německa. Nejen řidiči, ale zkrátka všichni, co se od čtvrtka 
v Harrachově pohybují, se tu setkávají se společnými českopolskými a českoněmeckými policejními hlídkami.

„Hlavním jejich úkolem je informovat a řešit prevenci. V případě jakýchkoli problémů jsme ale připraveni i razantně zakročit," upřesnil Husák.

Policie za zahraničí

Zatímco se bezpečnostního opatření účastní stovky českých policistů, ze zahraničí jich dorazilo jen pár. Na našem území nemají žádné pravomoci. Pomáhají tak pouze českým policistům s řešením problémů s návštěvníky z jejich země.
„Domnívám se, že každá sportovní událost přináší problémy. Zejména v souvislosti s nadměrným užíváním alkoholu a tím spojeným hlasitým chováním. Dá se tedy počítat 
s narušováním veřejného pořádku a nočního klidu," uvedl na tiskové konferenci Wojciech Oldyńsky, ředitel polské policie z Wroclawi.

Policejní manévry

Nasazení policisté rozhodně nenahrazují činnost pořadatelů. I tak jim ale svou přítomností velmi pomáhají. Už jen tím, že dohlíží i na to, aby pořadatele návštěvníci nenapadli. Zejména ty, kteří jsou na pevných stanovištích, kde návštěvníci pokynů organizátorů nedbají," popsal činnost vedoucí pořádkové policie Pavel Bartoš.

Policisté zároveň kontrolují přijíždějící automobily, které navíc odklání na záchytná parkoviště, odkud pak lidé pokračují pěšky. Kriminalisté se zaměřují na krádeže motorových vozidel, kapesní krádeže a na případná zneužití platebních karet. To dopravní policie, která ve spolupráci s pořadateli reguluje dopravu, se především zaměřuje na kontroly řidičů, zda před jízdou nepožili alkoholické nápoje.

Speciální technika

Nejen stovky policistů, ať už dopravních, pořádkových či kriminalistů, ale i spousty policejních aut dorazily na mistrovství. Kromě klasických služebních vozidel, se kterými se běžně můžeme setkat na silnicích či kdekoliv na veřejnosti, nasadila policie v rámci preventivního opatření i svoji speciální techniku.

Schengenbus

Jednou z nich je i Schengenbus. Jde o policejní dodávku využívanou zejména cizineckou policií. A to pro kontrolu pravosti dokladů, ať už cestovních pasů, občanských či řidičských průkazů. „Máme podezření, že by se na mistrovství mohly objevit padělané lístky, budeme tak kromě dokladů namátkově kontrolovat i pravost vstupenek," přiblížil svou činnost policista obsluhují Schengenbus. Přiznal, že jsou schopni i odhalovat falešné bankovky. Bohužel ale dosud k této činnosti nebyl speciální automobil přizván. „Nejčastěji odhalujeme právě padělané doklady. V poslední době jsme tak zadrželi polského řidiče, který se nám prokázal řidičských průkazem i přes to, že jej v životě nikdy nevlastnil," dodal.

Policejní termovize

Jde o další speciální auto. 
Z venku nenápadná dodávka v civilním provedení. Uvnitř se ale skrývá důmyslné zařízení, které si policisté vychvalují. Je to termovize. Automobil, kterým policisté v Libereckém kraji disponují druhým rokem, se využívá zejména tam, kde je potřeba sledovat prostor, ve kterém by se žádný člověk neměl pohybovat, ale i tam, kde dochází ke krádežím vozidel či odsávání jejich nádrží. „Díky infrakamerám vidíme na obrazovce, jak se podezřelá osoba pohybuje, co dělá. O zjištěné skutečnosti pak informujeme své kolegy, kteří na monitorované místo vyjedou," svěřil se policista z cizineckého oddělení Otakar Vitvar. Jak ale doplnil, ač je termovize nasazována do různých akcí, žádný záchyt s ní dosud nebyl proveden. Termovize v tomto automobilu bohužel neumožňuje odhalovat běžence ukryté 
v kamionech. A to z důvodu, že speciál nedisponuje rentgenovým zařízením.