„Nechtějí nám koupit ani sněhové řetězy. Chápeme, že se dnes musí šetřit, ale tohle je už hazard nejen se zdravím a životy občanů, ale i nás samotných,“ sdělil Jabloneckému deníku jeden z řadových policistů z Jablonecka.

Jablonecká policie má ve výbavě nejvíce vozů Škoda Octávia, pro které může být v současných dnech, kdy trvá až sněhová kalamita, problém dostat se do horských oblastí. A právě Octávie jsou podle oficiálního sdělení jablonecké policie hlavním kamenem současného problému.

„Máme ve skladech spousty řetězů na rozteč kol, které byly na Fábiích. Vozový park se ale v poslední době obměnil na Octávie. Řetězy na ně máme objednány, ale došlo ke zpoždění dodávky,“ vysvětlila Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie.

Podle jejích slov se při nákupu sněhových řetězů finanční krize neřešila. „Řetězy prostě mít musíme, tady by to ani jinak nešlo. Bohužel, díky zpožděné dodávce a nečekanému velkému spadu sněhu nastala vyjímečná situace,“ doplnila Sochorová.

Policisté tak musí již několik posledních dní řešit, jak se do odlehlých částí obvodů dostat. „Pneumatiky máme sice zimní, ale jsou to gumy, které bych nedal ani synovi na kočárek,“ sdělil další z policistů.

Podle jeho slov se v úterý večer nedostali z hlavní silnice do žádné vedlejší, kvůli tomu, že nebyly protaženy. „V době sněhových kalamit se nedostaneme do žádných obcí, které jsou ve vyšších polohách,“ tvrdí policista.

Obyvatelé zapadlých oblastí se podle velení jablonecké policie ale nemusí bát, že by se k nim policisté za současné situace nedostali. Vybavení některých služeben je totiž díky horským podmínkám nadstandartní.

„Sněhu je opravdu příliš. Ale i v případě, že je nutný zásah policistů v horách, máme je tam jak poslat. V Tanvaldu a ve Mšeně mají policisté k dispozici sněhové skůtry,“ popsala Sochorová.

Třeba v Rychnově mají policisté off–road. Snad řetězy dorazí co nejdříve.