VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polární záře se náhle objevila nad Jizerkami

Jablonec nad Nisou /ROZHOVOR/ - Nezvyklý světelný úkaz budou během října doprovázet také kometa, roje metooritů Drakonid či dobře viditelná mléčná dráha.

5.10.2011
SDÍLEJ:

Polární záře, jak ji zachytil 26. září 2011 Martin Gembec. Foto: Martin Gembec

Polární záře je úkaz v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácný. V minulých dnech mělo ale několik šťastlivců šanci pozorovat ji na vlastní oči. Patřil mezi ně i Martin Gembec z Klubu astronomů Liberecka. Úkaz nejen uviděl, ale také nafotil přímo nad Jizerskými horami.

Co vlastně způsobuje polární záři?
Je to v podstatě světélkování vysokých vrstev atmosféry zhruba ve výšce 80 až 100 kilometrů, kde je velmi řídký vzduch. Atmosféra by ještě sama o sobě nesvětélkovala, kdyby nedocházelo k erupcím na Slunci. Díky tomu dojde k výronu částic (protonů a elektronů) a pokud se přiblíží k Zemi, atmosféru na kratší či delší chvíli rozsvítí.

Jak polární záře vlastně přišla ke svému názvu?
Tento úkaz se dá většinou pozorovat v oblasti zemských pólů, zhruba do zeměpisné šířky 70 stupňů. Daleko vzácněji se objeví poblíž padesáté či šedesáté rovnoběžky, tedy ve středních zeměpisných šířkách.

Na svých stránkách se zmiňujete o posledním pozorování před pěti lety. Jak častý je to úkaz? Objevuje se v určitých cyklech?
Souvisí to s takzvanou jedenáctiletou periodou slunečního cyklu. Poslední výraznou sluneční aktivitu astronomové zachytili kolem roku 2001. Nový nárůst aktivity spadá zhruba do období letošního roku, spekuluje se ovšem, že bude mnohem nižší. Na síle by měla nabýt v roce 2013, možná ještě 2015. K jak silným erupcím na Slunci v tomto období dojde, ale těžko může někdo přesně předpovědět, ale právě toto období bude velmi příznivé k pozorování polární záře v našich zeměpisných šířkách.

Čím je tento úkaz charakteristický? Jak je rozeznáme například od soumraku, lidově zvanému červánky?
Polární záře je mnohem slabší, než úkaz o kterém mluvíte. Proto je dobré pozorovat ji v noci. Za soumraku ji můžeme zahlédnout, jen pokud je velmi výrazná. Ovšem ve městě ji třeba kvůli světelnému znečištění vůbec nerozeznáme. Charakteristické je červené zabarvení oblohy na severu, v úhlu kolem 20 stupňů od obzoru a rychle se střídající světelné pruhy, není to jednolitá záře, ale naopak velmi dynamický úkaz. Nejlépe se zachytí na fotografiích.

Vy jste minulý týden pozoroval polární září nad Jizerkami. Jaký to mělo průběh?
Již navečer bylo patrné, že se může začít něco dít a skutečně krátce po soumraku hlásila severní Morava polární záři nepříliš velké intenzity. Protože magnetometry zůstávaly ve velmi příznivých číslech, vyrazil jsem nakonec před jedenáctou na Kynast. Fotograficky jsem zachytil cosi neurčitého červené barvy pod Velkým vozem nad celým severním obzorem. Nemělo to však žádné struktury a okem nebylo vidět nic.

A pak se to podle vašeho líčení semlelo velmi rychle…
Zhruba po 23.00 hodině jsem si na fotkách všiml prvních pruhů a pak už šlo opravdu rychle. Pruhy začaly být na severozápadě viditelné i pouhým okem. Měly bílou barvu a mdlý vzhled. Postupně se objevovaly další i nad severem a severozápadem. Velký vůz byl v jednu chvíli v jednom ohni. Přesto to nestačilo na to, aby tuto záři viděla moje žena ve Mšeně. I to naznačilo, jak je důležité být v tu chvíli alespoň kus dál od lamp. Mně se promítala záře ideálně nad Jizerkami. Záře zmohutněla, pruhů bylo později méně, ale výrazně vystoupily barvy, především červená byla nápadná v kolech Velkého vozu. A za několik minut vše postupně mizelo, jen sever zůstával pod Velkým vozem nápadně světlejší. Na fotografiích to mělo červenou barvu. I ta postupně mizela. Trvalo to sotva půl hodiny. Ale stálo to za to.

Jak vlastně astronom, odborník, ale především amatér pozná, že k tomu úkazu dojde právě dnes?
Běžnému pozorovateli bych doporučil třeba stránky www.astronomie.cz, kde o blížícím se úkazu informujeme pomocí SMS. Laik nemá šanci odhadnout aktivitu Slunce vizuelně. Sluneční aktivitu lze pozorovat speciálně vybaveným dalekohledem. Radioamatéři mohou ale sluneční erupce zachytit, protože sluneční erupce vydávají zvukové efekty, které jsou na radiopřijímačích zachytitelné.

Mluvil jste o půlhodině, jak obecně dlouho trvá tento úkaz?
Tohle bylo celkem mimořádné. Většinou jde o několik minut. Je potřeba mít kromě znalostí také štěstí a doufat, že polární záře nastane, odjet mimo město a tam si vychutnat celý úkaz. Jen výjimečně trvají záře i několik hodin.

Co můžeme pozorovat nyní na říjnové obloze? Čekáte nějaké další zajímavé astronomické úkazy?
Kromě toho, že bychom měli vidět jednu z komet s názvem Garradd, což je úkaz poměrně mimořádný, je ze standardních úkazů právě nyní dobře viditelná planeta Jupiter. Pozorovat ji můžeme při jasné obloze dokonce pouhým okem. S pomocí dalekohledu jsou patrné i malé měsíce kolem. V říjnu bude na obloze také výborně vidět mléčná dráha. A teď o nadcházejícím víkendu to bude meteorický roj Drakonid. Těžko předvídat počasí, ale pokud bude 8. října jasno, pak by měl být tento úkaz vidět po celé obloze. Bude to asi nejzajímavější úkaz tohoto měsíce. A pokud ho nezruší oblačnost, pak bychom mohli zažít takový výskyt padajících „hvězd“, jako při srpnových Perseidách.

Vaše sdružení pořádá pozorování pro veřejnost, poslední proběhlo právě o uplynulém víkendu, chystáte v dohledné době nějaké další aktivity, komentované prohlídky noční oblohy a podobně?
Kromě tohoto víkendu to budou dvě pozorování Jupiteru na přelomu října a listopadu. Jedno chystáme v Jablonci nad Nisou, druhé v Liberci. Dobré je sledovat naše stránky nebo se přímo zaregistrovat a my už pak sami zájemce kontaktujeme www.udalosti.astronomy.cz.

Mluvili jsme o světelném znečištění. Co znamená pojem světelná rezervace a kdy a proč vznikla?
Jedná se o oblast osady Jizerka a sousedícího polského území. Díky absenci veřejného osvětlení je tu poměrně tmavá obloha, vhodná k pozorování různých úkazů. Myšlenka vytvořit oblast tmavé oblohy v Jizerských horách vznikla z potřeby informovat veřejnost o světelném znečištění. Poukázat na to, jak masivní je a klást si otázky, zda je skutečně nutné svítit veřejným osvětlením po celou noc, či používat nevhodné typy lamp, které míří přímo k obloze.

Cílem světelné rezervace v Jizerských horách je mimo jiné i poukázat na krásné přírodní úkazy, které se dají pozorovat nejen ve dne, ale i v noci. Na vzniku první mezinárodní světelné rezervace se podílel například Astronomický ústav Vratislavské univerzity či Astronomický ústav Akademie věd České republiky, samozřejmě ve spolupráci s CHKO a Lesy ČR. Ve světě existují takových „světelných“ rezervací desítky, ale ta naše je jediná mezinárodního charakteru.

Co je polární záře

Název pro úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách od 80 do 100 km (v ionosféře oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů). Běžně se vyskytují v polárních oblastech (jižní záře „aurora australis“, severní záře „aurora borealis“), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně.

Na Slunci vznikají vlivem nerovností v magnetickém poli sluneční skvrny. U těchto skvrn vznikne jedna masivní erupce. Mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem a pokud se na své cestě setká s magnetickým polem Země, tak ho toto pole většinu odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům Země.

Autor: Jana Švecová

5.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 16 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) POMOCNÝ SEKRETÁŘ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Koppa group pwa, k.s.-002, Mozartova, č.p. 679, 460 01 Liberec 1. Informace: Jitka Vlčková, +420 603 199 974.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyhl. 50/78 Sb., ŘP sk. B výhodou, práce v Libereckém kraji, životopis zaslat e-mailem nebo se hlásit telefonicky. Pracoviště: Barnatherm s.r.o.-001, Generála Svobody, č.p. 250, 460 01 Liberec 1. Informace: Pavel Barna, +420 775 180 119,485 163 936.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vyučení v oboru voda, topení, plyn vítáno, oprávnění na VZV výhodou, ale není podmínkou, fyzická zdatnost., Výhody: stravenky v hodnotě 100,- Kč, pracovní doba 7.30 - 16.00 hod., 5 týdnů dovolené, permanentka na hokej a do bazénu., Zaslat životopis e-mailem, popř. se hlásit předem telefonicky.. Pracoviště: Geos agt s.r.o., Rochlická, č.p. 1135, 463 11 Liberec 30. Informace: Radek Radačovský, +420 602 423 354.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OPERÁTOR/KA VÝROBY-PLASTIKÁŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ampérova 493, Liberec 23, Hlásit se telefonicky v úterý a čtvrtek od 10.00 do 14.00 hod., případně osobně na adrese Dr. Milady Horákové 305/37, 460 01 Liberec 1 ve čtvrtek v době 9.00-14.00 hod.. Pracoviště: Marital s.r.o.-002, Ampérova, č.p. 493, 463 12 Liberec 25. Informace: Vitalii Rushchak, +420 777 428 521.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT