Turbulentní vývoj zaznamenala kauza rozšiřování hnědouhelného dolu Turów a hrozící ztráta vody pro obyvatele Hrádecka, Chrastavska a Frýdlantska. Zatímco minulý týden to vypadlo, že je řešení v nedohlednu, návštěva ministra Brabce ve Frýdlantě přinesla změny. 

„Polská strana rozumí obavám Čechů. Poprvé připustili, že za Turów cítí zodpovědnost a jsou připraveni k finančním i technickým kompenzacím,“ řekl Brabec na setkání s občany ve Frýdlantě. Kompenzace jsou podmíněny výsledkem geologického průzkumu, na kterém pracuje Česká geologická služba (ČGS). Ten má potvrdit nebo vyvrátit, že za úbytek vody může těžba v dolu Turów. 

„V úterý jsem dostal informaci, že bude schváleno 30 milionů, které potřebujeme na dokončení průzkumu. Projekt je na 4 roky, pak bychom měli mít všechna potřebná data a argumenty, které budou potřeba, pokud by došlo na odborný spor s Polskem,“ řekl Deníku ředitel ČGS Zdeněk Venera a dodal, že Poláci začali české straně poskytovat data potřebná ke zpřesnění průzkumu. Detailnější informace o dopadech na životní prostředí má přinést dokumentace EIA, kterou Polsko zveřejní do konce roku.