Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poláci chtějí obnovit zrušenou trať do Jindřichovic

Jindřichovice pod Smrkem – Z Jindřichovic do Polska vlakem? Proč ne, říkají Poláci.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Je to už takový kolorit. Čas od času probleskne nápad, že by se mohla obnovit po válce zrušená trať z Jindřichovic do polského Mirsku. Aktuálně s tímto tématem přišli Poláci. „U nás by to znamenala zrekonstruovat trať od Gryfowa Slasku po Swieradów Zdrój, což je ale taková cesta odnikud nikam. Je tam ale veliký zájem samospráv získat právo k železniční trati a tím pádem je vhodné ji prodloužit až do Jindřichovic, kam původně vedla,“ uvedl dolnoslezský maršálek Czesary Przybylski.

ÚSPĚCH HARRACHOVA

„Poláci kvitují úspěšný provoz mezi Harrachovem a Sklarzskou Porebou a chtějí něco podobného i na Frýdlantsku. U nás se jedná o 1,4 kilometru tratě, zbylých více než 12 kilometrů je v Polsku,“ řekl hejtman Martin Půta. Dobrá zpráva je, že Poláci mají v současné době na podobné projekty k dispozici peníze. Pokud se povede převod kolejí z polských drah na tamní samosprávy, mohly by tyto požádat o příslušné dotace.

„Bohužel, u nás to v operačních programech vypadá tak, že peníze půjdou jen na páteřní rychlostní koridory, takže bychom museli vyjednat se Správou železniční a dopravní cesty, aby si ten kilometr a kousek v Jindřichovicích dali do plánu,“ dodal hejtman. „V současné době máme na ředitelství šest vlakových přejezdů do Polska a většina jich skomírá, výjimkou je pouze Harrachov. Nevíme, jak by to bylo tady, ale můžeme to prověřit. Odhadem by si ale taková investice vyžádala 30 – 50 milionů,“ řekl oblastní ředitel SŽDC Hradec Králové Vladimír Filip.

VLAK MÍSTO CYKLISTŮ

Pro Jindřichovice by obnova vlaků do Polska byla přínosem. „Jsme tu na konci dopravních cest z okolí, takže na obnově tratě bychom jen vydělali. Je to skvělá příležitost k oživení turistického ruchu,“ myslí si místostarosta Jindřichovic Luboš Salaba. Obec má přitom už od roku 2008 podanou žádost o převod pozemků pod kolejemi. „Máme projekt, který počítá v daném místě s cyklostezkou, ale klidně se ho vzdáme, pokud vlak dostane zelenou,“ dodal Salaba s tím, že Jindřichovice mají i zájem o vlastní budovu zchátralého nádraží. „Chtěli bychom tu vybudovat sociální byty. Žádné ghetto pro nepřizpůsobivé, ale byty pro mladé nebo pro seniory,“ dodal Salaba.

SŽDC ale zatím převod nepovolila. „Určitě takovou iniciativu vítám. Vlak do Polska by tu byl určitě velkým přínosem pro cestovní ruch a to oběma směry, jak od nás do Polska, tak od nich k nám. Pokud jde o vlastní budovu nádraží v Jindřichovicích, tak doufám, že se ji podaří využít dřív než bude pozdě, jako se nám to stalo v Heřmanicích. Tam jsme sice získali od státu po mnoha letech bývalou trať Heřmaničky, ovšem nádraží už je tam v takovém stavu, že jediná možnost je ho zbourat," řekl předseda Mikroregionu Frýdlantsko Dan Ramzer.

Autor: Jana Pavlíčková

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení