Za pár dní to bude už deset let, co v Liberci zahájili velkolepé mistrovství světa v klasickém lyžování. Akci, která přilákala lyžaře a návštěvníky z celého světa, ale provázely finanční potíže, s jejímiž dopady se Liberec vyrovnává i po letech.

Aktuálně bude muset státu zaplatit pokutu ve výši 14,2 milionu korun za porušení rozpočtové kázně.

„Pokuta je za nedodržení dotačních podmínek. Šlo o desítky různých drobných i závažnějších pochybení,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Šolc.

Prohřešky souvisely s výstavbou běžeckého areálu ve Vesci, skokanského areálu na Ještědu i bytů v Zeleném Údolí. „Město například požádalo o velké parkoviště o velikosti 8000 metrů čtverečních, nakonec se ale postavilo dvoupatrové parkoviště, které zabíralo jen 2600 metrů čtverečních,“ zmínil Šolc jedno z pochybení.

JE TO ÚSPĚCH

„Tehdy probíhaly desítky staveb. Když došlo k nějaké změně projektu, už ji nikdo neprojednal s poskytovatelem dotace,“ vysvětlil Šolc. Čtrnáctimilionovou sankci přesto neplánuje město po nikom vymáhat. „Musel by se analyzovat jednotlivě každý případ,“ vysvětlil Šolc.

Pro Liberec je ale částka úspěchem, původně měla totiž sankce činit celou miliardu, což by bylo pro město likvidační. „Po deseti letech vyjednávání se jednomiliardová vratka snížila na 37 milionů korun a nakonec až na 14,2 milionu,“ popsal primátor Jaroslav Zámečník.

„Odvolací orgán přezkoumal platební výměr a shledal, že námitky odvolatele jsou částečně důvodné,“ stojí v rozhodnutích Odvolacího finančního ředitelství.

Nově vyměřenou částku je už město připraveno zaplatit. „Z toho už se nedá jakkoli vyvázat,“ uzavřel Zámečník.

Ilustrační foto.
Do Rochlice jen tři autobusy za hodinu. Podívejte se, jak se změní jízdní řády