„Na preventivní aktivity vynakládáme nemalé částky. V lednu z novoročního bonusu dáme pojištěncům VZP až šest tisíc korun na očkování. Například zaplatíme kombinace vakcín a aplikací proti hepatitidě, karcinomu děložního hrdla a klíšťové encefalitidě,“ upřesnil Jiří Benedikt, ředitel krajské pobočky VZP.

Podle jeho informací spousta klientů využila příspěvků i jako obranu proti epidemii, která se podle Michaela Víta, hlavního hygieniky České republiky, Česku letos nevyhne, a tou je chřipková epidemie. Chřipce ročně podlehne v Česku zhruba dva tisíce pět set lidí, většinou jde o seniory. Odborníci si léta stěžují, že česká populace se proti nákaze nechrání.

„Liberecký kraj se ještě před rokem nelišil od celostátního průměru, nyní je ale situace o poznání lepší. Pokud k nám dorazí epidemie chřipky, pak si troufám říci, že velké části obyvatel Libereckého kraje se vyhne,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová. A to na základě čísel, která ukazují, kolik lidí se letos nechalo proti chřipce naočkovat.

Situaci nepodcenily ani jiné pojišťovny, například Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven nabízí mimořádně svým klientům úhradu očkování proti viru chřipky až do výše tří set korun, a to všem svým pojištěncům.