Obě místa budou po dobu soutěže vzájemně propojená obrazem i zvukem a na účastníky klání budou dohlížet komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den, jak uvedl Michal Buzek z liberecké komunikační agentury Elset.

„Liberec je univerzitním městem, sázíme na velkou podporu studentů,“ dodal Michal Buzek. Podle Hany Votavové z agentury Dobrý den neexistuje dosud v České knize rekordů žádný záznam o hromadném líbání dvojic v jeden okamžik. Před čtyřmi lety, na prvního máje v Šumperku, se sice také líbaly hromadně dvojice, ale nikoli najednou, nýbrž pět hodin pod jedním rozkvetlým stromem. Přišlo tam tehdy 390 párů.

„Rozložením akce do dvou míst je šance dosáhnout ojedinělého výsledku,“ podotkl Buzek. Všichni zájemci o vytvoření rekordu najdou informace na sociální síti facebook (www.facebook.com/forumliberec) nebo na internetových stránkách obchodních center.

Podle Votavové jsou rekordy v líbání u lidí velmi oblíbené. Během 11. ročníku festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar políbilo během tří dnů celkem 1267 lidí keramickou žábu.

„Ani jeden polibek však nevedl k její proměně v princeznu,“ poznamenala. Rekord v nejdelším českém polibku drží od roku 2000 dvojice Šárka Sváčková a Soňa Kočárová, bez přestávky a vestoje vydržely líbat 34 hodin a sedm minut. Liberec se o rekord v hromadném líbání párů pokoušel před dvěma lety. Během zápasu hokejové extraligy se v jednom okamžiku políbilo 243 dvojic, tedy 486 lidí. Do knihy rekordů se ale událost nedostala.

Svátek svatého Valentýna přišel do České republiky po roce 1989 z anglosaských zemí, kde má dlouhou tradici. Podle ní byl ve třetím století Valentin z Terni biskupem, který údajně obdarovával mladé páry pestrými kyticemi ze zahrady. Mučednicky zemřel, protože prý radil římským mužům, aby nechodili do války a raději zůstali doma u svých žen.