Nebožtíci nemají klid ani v hrobě. Nejen, že se 
o jejich posmrtné peníze často přou dědici, ale nemalý zájem mají i pohřební služby. Pohřebnictví je zkrátka byznys jako každý jiný.

V Liberci se v současné době rozpoutala bouřlivá diskuze kvůli jednomu příspěvku na sociální síti, který ostře kritizuje největší pohřební službu Likrem.

„Po příchodu do libereckého Likremu, kam jsem zašel kvůli vyřizování tatínkova pohřbu, jsem narazil na paní, která na mě působila, jako bych šel kupovat zájezd. Žádná upřímná soustrast, jen strohé „Usaďte se a co byste potřeboval." Zajímal jsem se například o ekologickou rakev, která je levnější a přitom vypadá velmi dobře (imitace dřeva), ale nebylo mi vyhověno s tím, že to není důstojné, pohřbívat člověka v jakémsi papíru. Narazil jsem i při výběru místa obřadu, kostel místo krematoria nebo hudby," vylíčil Michal Houšť z Liberce, který se nakonec zvedl a z Likremu odešel ke konkurenci, konkrétně k pohřební službě Requiem se sídlem v Hrádku nad Nisou.

„Tam bylo vše přesně podle našich představ. Nelíbí se mi přístup Likremu, který se snaží vytlačit z trhu všechny malé a slušné pohřební ústavy," dodal Houšť.

Vedení Likremu vůbec nechápe, proč pan Houšť s něčím takovým na veřejnosti vyrukoval. „Když nebyl spokojený, měl jít jinam a neměl věc rozmazávat někde na internetu. Na veřejnosti nás pošpinil a pokud s tím nepřestane, budeme ho žalovat," nechal se slyšet jednatel Likremu Ladislav Kopal.

Podle majitele zmiňované hrádecké pohřební služby Requiem není pan Houšť jediným nespokojeným potenciálním zákazníkem Likremu. „Jsou jací jsou. Vystupují nabubřele, jsou si vědomi toho, že mají na Liberecku monopol. Navíc jsou ve střetu zájmů. Spravují liberecké krematorium a k tomu provozují pohřební službu. Dříve jsem s nimi spolupracoval, ale v současné době už se od nich distancuji. Využíval jsem liberecké krematorium, ale nyní spaluji v Semilech. Likrem si kladl pro mě nepřijatelné podmínky," uvedl pro Deník Rolf Bartosch.

Proti těmto tvrzením se Likrem důrazně ohrazuje. „Jaký střet zájmů? My máme s městem smlouvu na pronájem krematoria do roku 2017 a pokud se to panu Bartoschovi nelíbí, tak ať si stěžuje a o provoz krematoria si zažádá. A když může naše podmínky, například zadokumentování všech rakví, dodržovat řada jiných, proč nemůže pan Bartosch?" tvrdí Kopal.

Špatná smlouva, říká město

Do situace kolem znesvářených pohřebních služeb už se vložilo i město Liberec, kterému patří krematorium.

„Ano, Likrem je skutečně ve střetu zájmů. Smlouva na pronájem krematoria s touto firmou pochází ještě z minulých dob a je špatná. Krematoria mají provozovat městské příspěvkové organizace. Třeba v Praze to tak funguje," potvrdil ekonomický náměstek primátorky Liberce Jiří Šolc (LO, SLK).

Současná situace má podle náměstka primátorky Jiřího Šolce dvě řešení.

„Buď ukončit smlouvu o pronájmu krematoria s firmou Likrem co nejdříve, ale vzhledem k blížícím se komunálním volbám to asi není reálné, nebo vyčkat konce stávající smlouvy a pak najet na model, o kterém jsem mluvil krematorium pod správou městské příspěvkové organizace," míní Šolc a dodal: „Pohřebnictví je zkrátka velký byznys…"

Michal Houšť se případných soudních tahanic neobává. „Můj tatínek celý život bojoval proti klientelismu a dalším nekalostem. Mám to po něm, vždy otevřeně a nahlas říkám, co si myslím. Třeba mé názory a zkušenosti otevřou oči dalším lidem a nemusí jít zrovna o Likrem," stojí si za svým mladý muž z Liberce.

„Já si myslím, že panu Houšťovi ani nikdo nezemřel. Je to jen nastrčený špion, který se nás snaží co nejvíc pošpinit. Kdo ví, kdo ho za to platí," uzavřel jednatel společnosti Likrem Ladislav Kopal.