Na rybnících Liberecka najdete teď v půlce ledna ptáky, kteří přes nás jindy jen přeletí. Ukázalo to sčítání vodního ptactva, které probíhá po celém světě a kterého se naše republika účastní už od roku 1966. Může za to extrémně mírná zima.

Čírky, potáplice, severské potápky

Mezinárodní sčítání vodních ptáků probíhá na pěti kontinentech ve více než stovce států. „V České republice se sledoval tento víkend stav ptactva na šesti stovkách lokalit. Polovina ledna je nejvhodnějším termínem. Je to čas, kdy se vodní ptáci shlukují ve velkých počtech s minimálními přelety a lze provést téměř kompletní sečtení," vysvětlila koordinátorka sčítání Zuzana Musilová.

Přestože má sčítání tradici, letos se od těch minulých dost lišilo. „Letos bylo opravdu jiné. Zatímco v běžných zimách počítáme stav ptactva na Liberecku jen na řekách Smědé a Nise, letos jsme objížděli i rybníky, pískovny, nádrže, protože nezamrzly. Ptáci se totiž drží ve stojatých vodách. A nacházeli jsme druhy, které nejsou běžné," říká liberecký ornitolog Martin Pudil.

Podle něj šlo hlavně o čírky, hoholy, potáplice nebo některé druhy severských potápek. „To jsou druhy ptáků, kteří přes nás většinou jen přelétají nebo se zastaví jen na krátko. Míří totiž na teplý jih. Letos jim ale klima u nás stačí, tak zůstávají," podotkl.

Ptáků je méně

Přestože lze v těchto dnech vidět u vodních ploch nezvyklé ptáky, celkem je jich na Liberecku oproti minulému roku méně. „Je to tím, že se teď ptáci ve velkém zdržují na velkých plochách u německých a polských hranic. Třeba v Polsku je velká skupina jeřábů," uvedl Pudil.
Podle jeho zápisů jsou nejpočetnějšími druhy v regionu kachna divoká, skorec vodní, ledňáček, volavka a labuť.