Tento týden čeká Bílé Tygry ještě „spanilá jízda". V pondělí přinesli mistrovský pohár ukázat svým nástupcům do základní školy U školy, která má sportovní hokejové třídy, přijal je primátor i hejtman, v úterý se hráči znovu setkají 
s fanoušky na autogramiádě v hokejové aréně. Začátek je v 17.30.

Historicky první extraligový titul vybojovali hokejisté Liberce v neděli večer, kdy v šestém zápase finálové série porazili pražskou Spartu po prodloužení 2:1 a celou sérii tak ovládli 4:2.

Na oslavy historického vítězství přišlo pár hodin poté do Home credit areny několik set příznivců Tygrů, zaplnili polovinu kluziště. "Na Tygry chodím nějakých 15 let. Toto jsem si nemohl nechat ujít, i když ráno vstávám v šest do práce. To už se nemusí nikdy opakovat," řekl třicátník Pavel Zoubek.

Čekání na hokejisty fanouškům zpříjemnil záznam z vítězného zápasu se Spartou, který běžel na obří kostce. Doprovázeli ho oslavnými pokřiky i skandováním: "Kdo je mistr? Liberec!". Většina příznivců Liberce byla oblečena do dresů Tygrů. Někteří měli na zádech jmenovky tahounů Liberce z minulých let, kteří ale o titul usilovali marně - Nedvěd, Podkonický, Jiruš, Hnilička, Vaic, Bartovič či Šachl.

Prezident klubu Petr Syrovátko připomněl trnitou cestu, kterou museli absolvovat na cestě k titulu. Před deseti lety Liberec jako vítěz základní části extraligy a favorit prohrál ve čtvrtfinále s Českými Budějovicemi, které vedl jako trenér Josef Jandač. Ten samý trenér stál nyní na lavičce Sparty, kterou Tygři v neděli zdolali. Syrovátko dostával často otázku, zda ho nemrzí, že titul nezískali Tygři při domácím zápase. "Jsem šťastný, že ho vůbec máme," řekl.

Triumf Tygrů vidělo na náměstí v Liberci asi 400 jejich fanoušků

A Libe a Libe a Liberec! Pojďte hoši, dáme gól! To byly dnes nejčastější pokřiky na libereckém náměstí před radnicí, kde rozhodující duel hokejové extraligy mezi pražskou Spartou a Libercem sledovalo asi 400 fanoušků Bílých Tygrů. Krátce po 21. hodině se v druhém prodloužení dočkali vítězné trefy na 2:1 a mohli začít slavit první titul. Oslavy by měly pokračovat ještě dnes v noci v aréně Bílých tygrů, kam se chystají přijet hráči i s trofejí.
Už před zápasem příznivci Liberce neskrývali optimismus. "Dnes vyhrajeme 4:1," věřila pětadvacetiletá Lucka Petríková, která Tygrům fandí od dětství. To ještě netušila, jaké drama je čeká.

close Liberečané fandili hokejistům na náměstí před radnicí. zoom_in

Nálada na náměstí ale zpočátku nijak bouřlivá nebyla, připomínala spíše chladné počasí s teplotou kolem nuly a občasným sněžením. Příznivci Tygrů se začali probouzet až kolem desáté minuty při náznacích libereckých šancí. Při vedoucím gólu Sparty v závěru první třetiny sice vydechli zklamáním, neztráceli ale optimismus.

"Hrajeme dobře, jen je potřeba dát góly," uvedl fanoušek v dresu útočníka Vaice. I jiné jmenovky na dresech Tygrů, které měli na sobě další příznivci Liberce, připomínaly velké postavy z minulosti klubu, jež na titul nedosáhly - Nedvěd, Jiruš, Šachl, Podkonický, Nedorost, Hnilička či Filippi.
Náměstí poprvé vybuchlo nadšením v 29. minutě při Vampolově vyrovnání. Tehdy také poprvé zaznělo Mistři! Na vítězný gól ale museli příznivci Liberce čekat ještě dalších 57 minut zápasu. Až do 86. minuty, kdy rozhodl Bakoš. "Je to tam. To je paráda," radoval se zhruba třicetiletý Petr Koláček. "Noc ale bude ještě dlouhá," prorokoval.

Sledování zápasu před radnicí se obešlo bez výtržností. Strážníci museli v průběhu zápasu řešit jen menší strkanici mezi dvěma notně podnapilými fanoušky.

Jak se kapitán vsadil A vyhrál Je tu pán na holení. Martin Ševc radostně třímá holicí strojek (snímek dole), aby se mohl také podílet na odstranění mohutného vousiska svého parťáka z obrany Bílých Tygrů Jana Výtiska. Ten se už před play off vsadil, že pokud tým získá medaili, mohou ho spoluhráči oholit. Sázku prohrál, ale to cennější vyhrál. Medaili, dokonce zlatou. „A ono mi už za 14 dnů něco zase naroste," ujišťoval rozesmátý kapitán mistrů.

Historické milníky libereckého hokeje

1913 - První zmínky o „hockeyi" v tehdejším Reichenbergu.

1934 - První český hokejový klub v Liberci: SK Rapid Horní Růžodol.

1956 - Otevření zimního stadionu. Sloučení několika hokejových oddílů do TJ Lokomotiva.

1961 - Vznik nové tělovýchovné jednoty Stadión Liberec.

1967 - Zastřešení stadionu.

1967-1984 - Působení klubu v druhé nejvyšší soutěži.

1970 - Patronátním podnikem se staly Pozemní stavby.

1972 - První mezistátní zápas v Liberci (ČSSR NDR 3:1).

1985-1994 - Období finanční nejistoty, sestup Stadiónu PS do třetí nejvyšší soutěže.

1994 - Vstup stavební firmy Syner, prezidentem klubu Petr Syrovátko.

1995 - Postup do 1. ligy (druhá nejvyšší soutěž).

2000 - Změna názvu na Bílí Tygři Liberec.

2002 - Postup do extraligy.

2004-05 - První postup do play off. Zisk bronzových medailí.

2005 - Otevření Tipsport areny.

2010 - Přípravný zápas Bílí Tygři Boston Bruins (1:7) první utkání českého klubu na domácím ledě s týmem z kanadsko-americké NHL.

2013 - Bílí Tygři v baráži 6 minut od sestupu do 1. ligy, gól Petra Nedvěda před koncem utkání s Mladou Boleslaví znamenal záchranu v nejvyšší soutěži.

2016 - Zisk titulu mistra České republiky