Opozice kvůli tomu dokonce bojkotovala březnové zasedání, když se zvedla a opustila sál. Zastupitelstvo tak předčasně skončilo.
Novinky, které Pohanka v čele koalice prosazuje, vadí i Občanskému sdružení Naše Vratislavice. Vytýkají mu, že se až příliš inspiroval v Liberci, odkud je řád defacto opsán.

„Novela jednacího řádu na nás vrhá špatné světlo. Příspěvky občanů odsouvá až na konec jednání, zavádí pravidlo „třikrát a dost", kdy se k bodu může zastupitel či občan vyjádřit maximálně třikrát po třech minutách, a navíc snižuje kapacitu jednacího sálu, takže spousta lidí sem nebude vpuštěna," kritizuje novinky Jana Schlegelová, předsedkyně sdružení Naše Vratislavice a členka kontrolního výboru Vratislavic. Doba trvání vratislavického zastupitelstva podle ní málokdy přesáhne tři hodiny, proto není třeba zavádět opatření jako v sousedním Liberci, kde se nezřídka jednání protáhne do půlnoci.

Za pravdu jí dává i opozice v čele s ODS. Její člen Vladimír Braun nazývá nový jednací řád jako brutální a protiobčanský. „Nevím, proč se starosta odvolává na kapacitu jednacího sálu na radnici, když by se klidně mohla zastupitelstva konat v kulturním domě „Desítka", kam by se všichni v klidu vešli. Beztak nás ten dům stojí 6 milionů ročně," zlobí se opoziční zastupitel.

Starosta se brání

Vratislavický starosta Lukáš Pohanka (SLK) obvinění opozice odmítá. Přiznává, že změny v jednacím řádu jsou skutečně inspirovány libereckým zastupitelstvem, jehož je členem, ale kritiku považuje za přehnanou.

„Starý jednací řád nebyl špatný, ale jednou jsme městským obvodem Liberce, nikoliv samostatnou obcí, tak bychom měli mít i stejný jednací řád. Přijde mi to logické, že ho chceme sjednotit," míní Pohanka.

Nový jednací řád prý koalice připravila proto, aby byla jednání zastupitelstva konstruktivní a věcná. „Myslím si, že devět minut v součtu musí každému zastupiteli stačit k tomu, aby vyjádřil svůj názor a připomínky," říká na dotaz Deníku starosta.

Kritiku si starosta nepřipouští ani v bodu omezení kapacity jednacího sálu z hlediska bezpečnosti. Pouze prý vyhověl předpisům, na zastupitelstvo podle něj stejně nechodí tolik lidí, aby bylo toto kritérium problémem.

Vztahy vratislavické koalice s opozicí, nad níž má pouhou jednohlasovou převahu, nejsou dobré už delší dobu. Starosta přežil přesně před rokem i dramatický pokus jej odvolat, kdy se na stranu opozice přiklonil jediný komunistický zastupitel. „Krk" mu nakonec zachránil zastupitel Aleš Preisler (USZ), který se zdržel hlasování. Opozice má od té doby na Pohanku políčeno a nic mu neodpustí.
„Starosta jedná nejen v rozporu se zákonem o obcích, ale zavádí brutální protiobčanská opatření," nenechává na něm nit suchou opozičník Vladimír Braun (ODS).

Ani sám Pohanka nemá ale o opozici valné mínění. Když nedávno koalice o svou většinu jednoho hlasu přišla vinou nemoci koaličního člena, dala jí to opozice pěkně sníst. „Neodhlasoval se díky tomu ani banální bod, což byly zřizovací listiny našich škol," posteskl si Pohanka.