Vozidla působí zachovale, ale je u nich po převozu razantně snížen počet najetých kilometrů. "Jsou nabízena se stavem tachometru pod 200 tisíc najetých kilometrů, ačkoli realita je mnohdy velmi vzdálena skutečnému stavu. K vozidlům jsou vytvořeny fiktivní servisní knížky, které obsahují zmínky o pravidelných servisních kontrolách v zahraničí tak, aby odpovídaly falešnému stavu nájezdu kilometrů," uvedl tiskový mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Auta jsou následně inzerována na internetu, kde je uvedeno i telefonní číslo prodejce. Poté, co se zájemce ozve, sjedná si s ním prodejce schůzku v Liberci. Nejčastěji na benzinových stanicích, nebo na méně frekventovaných místech, jako jsou odstavné plochy a parkoviště u průmyslových hal.

Těsně před schůzkou se prodejce zájemci o auto omluví, že nemůže na schůzku dorazit a pošle za sebe náhradníka. Ten na místo dorazí i s předvyplněnou kupní smlouvou. "Kupující snadno podlehne pocitu, že vozidlo, které na první pohled vypadá velmi dobře, má servisní historii a akceptovatelný počet ujetých kilometrů, je prodáváno za přijatelné peníze. S takto získaným vozidlem pak nový majitel odjíždí," dodal Robovský.

Kriminalisté evidují již několik takovýchto případů, ke kterým v poslední době na Liberecku došlo. Předpokládají však, že takto uskutečněných prodejů dovážených vozidel může být mnohem více. Vzhledem k této situaci se policisté obrací na veřejnost s prosbou o spolupráci.

"Vyzýváme také občany, kteří tímto způsobem už auto koupili, aby se přihlásili prostřednictvím bezplatné linky 158, na telefonních číslech 974 466 431, 974 466 347, nebo na kterémkoli obvodním oddělení Policie ČR. Informace od takto poškozených osob nebo svědků mohou kriminalistům výrazným způsobem dopomoci k objasnění případů," řekl Robovský.