Jednou z typických ukázek je čerstvá zkušenost Martiny Havránkové z Liberce. „Naletěla jsem podvodnici a přišla o zhruba 1500 korun. Pro někoho malé peníze, ale pro mě na mateřské celkem dost, a to jsem původně chtěla koupit vánoční dárek dětem a ušetřit na tom,“ líčí Havránková. Podvodnice nabízela na facebooku knihy Kouzelného čtení za přijatelné peníze. Havránková si jich u ní několik objednala a zaplatila peníze předem podle dohody. Ovšem knížky prý dodnes nemá a profil paní z facebooku zmizel.

„Až potom jsem zjistila, že na její podvody na některých skupinách lidé upozorňují, a dokonce se domlouvají na společném oznámení na policii. Nenapadlo mě to předem prověřit, už jsem toho koupila takto dost a zrovna teď, když se to nejméně hodí, jsem naletěla,“ neskrývá rozladění mladá žena.

Kontrola přetížených nákladních aut.
Přetížené náklaďáky ničí silnice i ve městech. Kontroly jich objevují stále dost

Liberečtí kriminalisté se ovšem zabývají i podvody, kdy lidé na internetu přišli o statisíce korun. „Mohu takový případ demonstrovat například takto: někdo se rozhodne prodat kolo, řekněme za 15 tisíc korun, a nabídne ho na internetu. Zájemce se s ním spojí přes WhatsApp a chce kolo koupit. Při tom pošle odkaz s tvrzením, že tam má prodávající zadat číslo účtu, kam má zájemce peníze poslat,“ popisuje mluvčí liberecké policie Ivana Baláková. Ovšem v odkaze mají lidé vyplnit nejen číslo účtu, ale i heslo. Podvodník touto cestou získá přístup k účtu a oběť pak v domnění, že potvrzuje příjem, schválí platbu ze svého účtu.

Lidé nečtou a pak se diví

„Problémem je, že lidé řádně nečtou, co potvrzují, a pak se diví. Touto cestou často přijdou i o statisíce korun, které mají na účtech,“ upozorňuje policejní mluvčí a dodává, že liberečtí kriminalisté například řeší případy, kdy lidé přišli o 500 i 800 tisíc korun.

Dalším aktuálně užívaným podvodem jsou falešné stránky internetového bankovnictví. Lidé často chodí do internet bankingu přes vyhledávač. Zobrazí se jim několik odkazů a oni v nepozornosti kliknou na špatný.

Budoucí podoba Centra urgentní medicíny v Liberci.
Nové sály i laboratoře. O stavbu Centra urgentní medicíny se uchází tři zájemci

„Z pěti takových odkazů bude jeden falešný. Poznat ho lze podle nesmyslných znaků před názvem nebo za názvem banky. Ale bohužel, lidé URL adresu napsanou v řádku často nesledují, nečtou a hlavně je to nenapadne. Pak touto cestou odevzdají podvodníkům přístup na svůj účet,“ přibližuje Baláková.

Obranou podle policistky je, aby lidé vždy vstupovali do internetového bankovnictví přes oficiální stránky banky a sledovali, co potvrzují.

Překupníci nekvalitního oblečení

Může se ale stát i to, že člověk nakoupí na internetu a přijde něco úplně jiného. Z webových stránek pak nikdo nereaguje a zadané e-mailové adresy nefungují. Takovou zkušenost měla před pár dny Hana z Liberce. Na internetu objednala pánskou zimní bundu. Přišla ale úplně jiná velikost a navíc neodpovídala inzerátu. Chtěla bundu vyměnit, ale reakce od prodejce se prý dosud nedočkala.

„Napsali jsme na e-mail, který byl uvedený na inzerátu, a nic. Napsali jsme ještě jednou v angličtině, jelikož zásilka byla ze zahraničí a dodání trvalo 10 dní, a stále nic," líčí svou zkušenost Hana.

Stala se nejspíš obětí překupníků, kteří prostřednictvím různých webových obchodů nabízí nekvalitní oblečení z Číny, které nakoupí za pár korun a draho prodají. Na reklamace pak nereagují a ani je nelze dohledat.

Aktualizovaný seznam rizikových online obchodů je k dispozici na webových stránkách České obchodní inspekce, kde jsou doplněny i rady, jak nenaletět.