„Následně jí sdělil, že volá kvůli její žádosti o poskytnutí úvěru ve výši 250 000 korun. Když namítla, že o nic nežádala, měl pohotové vysvětlení. Řekl jí, že někdo zneužil její identitu, a proto je ohrožen její bankovní účet,“ popsala podvod krajská mluvčí policie Ivana Baláková.

Falešný bankéř záhy nabídl ženě pomoc. Doporučil jí vybrání veškeré hotovosti a její vložení o bitcoinmatu za využití QR kódu. Jednalo se o částku ve výši 400 tisíc korun a jen takto uložené peníze měly být podle něj v bezpečí. „Na telefonu svou oběť držel 3,5 hodiny. Během této doby ji zmanipuloval natolik, že vybrala peníze na pokladně své banky v Liberci a vyhledala bitcoinmat v libereckém obchodním centru Forum. Rovněž jí namluvil, že by podvodníci mohli mít svého komplice přímo na pobočce banky, a z toho důvodu ji konspirativně nabádal k tomu, aby s pracovníky banky problémy se svým účtem vůbec neřešila,“ podotkla policejní mluvčí.

Nález munice na Frýdlantsku.
Hledač pokladů narazil v lesích na Frýdlantsku na funkční protitankovou střelu

Žena ho ve všem poslechla, pak ale spatřila policejní letáček na libereckém bitcoinmatu, který varuje před podvody. Začetla se do něj a při tom stále telefonovala s mužem, který ji pobízel, aby tam peníze vložila. Pod vlivem informací z preventivního letáku to ale neudělala, hovor ukončila a vytočila tísňovou linku 158.

„My jsme ji za takové rozhodnutí pochválili a vysvětlili jí, jaká finanční ztráta jí hrozila. Případ nyní prověřují krajští kriminalisté pro přečin podvodu ve fázi pokusu, za který pachateli v případě dopadení hrozí pětiletý trest odnětí svobody,“ dodala Baláková.

Mohlo by vás zajímat: Na přehradě Harcov do konce roku vytěží 50 tisíc kubíků nánosů

Zdroj: Jiří Louda