„Počítáme s tím, že soutěž osloví nejen laickou veřejnost, ale hlavně studenty designu a architektury,“ uvádí Jiří Veselka, ředitel Dopravního podniku města Liberec. Zájemci o účast v soutěži dostanou bílé archy papíru s náčrtkem tramvaje. Své barevné návrhy mohou až do 5. srpna zasílat dopravnímu podniku. V září budou vyhlášeny tři nejlepší návrhy, které vybere odborná porota složená z profesních skupin, které mají blízko k dopravě a tramvajím. Fantazii se ovšem meze nekladou – žádné barvy nejsou předem zapovězeny.

„Pokud budou návrhy dostatečně atraktivní, po dořešení autorských práv mohou být použity přímo na tramvaje,“ podotýká Veselka. Autor vítězného návrhu se může těšit na 25 000 korun. Všechny práce zaslané do soutěže se po skončení objeví na výstavě v nákupní galerii Forum.

Připomeňme, že nové tramvaje budou určeny pro trať na nejlidnatější liberecké sídliště Rochlice. Montovat je má dopravní podnik sám poté, co se jeho konstruktéři dostatečně vyškolí v dílnách Pragoimexu, který dodal nebo modernizoval tramvaje například pro dopravní podniky v Ostravě, Olomouci, Brně a Plzni.

Nová tramvaj, kterou jsme vám na stránkách Deníku již představili, má být 22 metrů dlouhá, nízkopodlažní a výrazně tišší, než jsou současné vozy. Liberecký dopravní podnik podepsal smlouvu na dodávku 8 tramvají, sám je schopen je celé smontovat do dvou let. Prototyp vyjde na 45 milionů korun, další stroje budou asi o 20% levnější díky tomu, že si je dopravní podnik sestaví sám.