Celé generace lidí prožily dětství s hračkami, na jejichž štítku bylo možné spatřit nápis TOFA, později DETOA. Domina, joja, dřevěná počítadla, divadélka nebo dřevěná mačkací zvířátka. Svůj podíl na tom, že tyto jedinečné hračky přežily nástup transformerů a Barbie, nese Jaroslav Zeman, ředitel firmy Detoa Albrechtice. Byl za to oceněn titulem Podnikatel roku 2011 Libereckého kraje.

Místo pián krtečci

Zeman je hlavou a majitelem firmy od roku 1992, pracuje v ní ale od roku 1984. Tehdejší TOFA byla kromě výroby hraček známá tím, že vyráběla pianina a klavírní mechaniky. Rozpad centrálního hospodářství však firmu přinutil soustředit se na dětského zákazníka, což se ukázalo jako správná cesta.

„Dříve jsme 90% naší produkce vyváželi za hranice, ale rodiče si postupně začali všímat, s čím si jejich děti hrají a začalo jim záležet, z čeho je hračka vyrobená a jaký je její původ,“ ozřejmil změnu myšlení zákazníků ředitel. I proto dnes většina výrobků končí na českém trhu. DETOA sice vyváží i do Ázerbajdžánu nebo Japonska, dvě třetiny produkce ale zůstávají v Čechách. Do diskontních řetězců ale jít Zeman nechce.

„Jdeme cestou značkových hračkáren, jako je Sparky's nebo Pompo. Nepatříme k nejlevnějším, ale naši zákazníci nepatří k těm, kteří hledí jen na cenu,“ dodal majitel.

Nejžádanějšími hračkami zůstává dřevěný krteček, prodávají se ale i magnetické tabulky a dřevěná divadélka, která umožňují u dětí zapojit vlastní kreativitu, ne si jen pasivně hrát. Všimli si toho i čínští plagiátoři, kteří hračky z DETOY začali umně kopírovat a dovážet je do ČR. Firma s nimi bojuje neustálým obměňováním sortimentu.

„Vyrábíme malé série hraček, které se rychle dostanou k zákazníkům. Čas je naší jedinou zbraní. Číňané mají nevýhodu, že sem hračky dopravují po moři a to chvíli trvá. Než sem jejich plagiáty dorazí, naše originály už jsou u zákazníků,“ vysvětlil Jaroslav Zeman.

Firmě ve větším rozletu a účinnějším boji s čínskými napodobeninami brání přehnaná byrokracie. Každá hračka totiž musí projít náročným a zdlouhavým schvalovacím procesem, který trvá až dva roky. „Návrh musí projít bezpečnostními zkouškami a různým testováním, teprve pak jde do výroby. Proto u nás právě teď vymýšlíme modely pro sezonu 2013,“ upřesnil Zeman.

Kup hračku, vypij kafe

DETOA Albrechtice však nejde jen cestou výroby hraček. Čím dál víc se soustředí i na cestovní ruch. Lidem umožňuje projít si fabriku a od března nabídne ve svém areálu i kavárnu.

„Myšlenka je taková, že lidé přijdou, odloží své děti do naší kreativní dílny, kde si budou hrát. Oni pak půjdou na exkurzi do továrny, kterou zakončí v naší kavárně nebo podnikové prodejně a stráví tady tak pěkné odpoledne,“ přibližuje nápad ředitel.

Prvenství v soutěži Podnikatel roku ocenil i liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). „Na příkladu této firmy je krásně vidět, že doba robotů a jiných přetechnizovaných hraček už je za námi a že tradiční poctivé hračky se opět dostávají do středu zájmu,“ pochválil vítěze Eichler.

DETOA Albrechtice zůstává nejstarší továrnou na dřevěné hračky v Evropě. Ročně utrží asi 90 milionů korun. Firma zaměstnává 220 lidí.Na výrobu hraček používá habrové dřevo ze Slovenska a bukové a javorové z okolí.

Soutěž Podnikatel roku vyhlašuje od roku 1986 společnost Ernst & Young ve více než 50 zemích světa. Vítěz v Libereckém kraji firma DETOA Albrechtice postupuje do celostátního finále.