O pár dní dříve než obvykle, již v pátek 29. března, začíná na hradech a zámcích v Libereckém kraji turistická sezona. Brzké otevření památek je z důvodu velikonočních svátků a školních prázdnin.

„Termín byl zvolen s ohledem na školní prázdniny věříme, že možnost navštívit naše objekty již v pátek ocení právě rodiče s dětmi, ale také ti návštěvníci, kteří si chtějí období Velikonoc zpestřit výletem za poznáním a kulturou," zdůvodnila Lucie Spálenská, mluvčí Územní památkové správy na Sychrově, která spravuje 18 památkových objektů v krajích Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém.

Památkáři a kasteláni přes zimu nelenili, a proto se na hradech a zámcích máte opět nač těšit. Samozřejmostí jsou nové prohlídkové trasy a nebo alespoň pozměněné interiéry.

Dobová toaleta

Asi nejvíce novinek se dočkáte na Grabštejně. Zde rozšiřují prohlídkovou trasu o místnosti bytu panského nadlesního v původních místech, kde se nacházel na počátku 20. století. Kromě pokojů a kuchyně lidé uvidí i dobovou toaletu nebo spižírnu se zásobami potravin a ulovenou zvěří.

Představit zámek v původní podobě před odchodem posledních majitelů chtějí i na Lemberku, kde dokončili stavební obnovu Clam-Gallasovského apartmá, v němž žila poslední hraběnka. Místnosti teď rychle vybavují dobovým mobiliářem.

Do podoby 3. čtvrtiny 19. století, kdy sloužily jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře Ferdinanda I., vracejí památkáři také interiéry zámku v Zákupech. „Na letošní rok je plánováno zrestaurování několika kusů původního sedacího nábytku z apartmá císařského páru a převěšení většiny původních obrazů na místa, kde je uvádějí historické inventáře," dodává Lucie Spálenská.

Prohlídku nově otevřených prostor na Hrubém Rohozci musíte odložit až na léto, kdy se završí výmalba komunisty zabíleného biliárového sálu a chodby k oratoři.

Napoleonova kniha

Drobné novinky čekají lidi i na ostatních památkách v péči Územní památkové správy na Sychrově. Velkým magnetem jistě bude kniha Popis Egypta, která vznikla na základě Napoleonovy výpravy do Egypta v letech 1798 1801 a kterou již v květnu vystaví na frýdlantském zámku. „Tehdy Napoleon vzal s sebou také na 150 vědců, kteří studovali a popisovali Egypt a později své poznatky soustředili do vydané encyklopedie," vysvětlila Spálenská.

Na Bezdězu se dokončuje podstřeší manského paláce na druhém nádvoří hradu. V letošním roce se Bezděz opět připojuje do projektu „Noc hradních kaplí", stejně jako zámek Sychrov, který se stává hlavním místem akcí v rámci Roku francouzské kultury. Připravuje se zde nový prohlídkový okruh věnovaný historii stolničení „Stůl všední a stůl sváteční v zámku i v paláci".

Info návštěvníkům

Hlavní věrnostní program: 5+1 vstup zdarma sbírání razítek do papírového pasu. Hlavní zážitková cena jízda historickým autem Praga Piccolo z Mníšku pod Brdy na Konopiště, prohlídky obou zámků, focení na památku, občerstvení.

Soutěž: Sestavte si svůj svět „puzzle" magnetky. Jednotlivé dílky jsou k dostání na významných turistických místech, ve sběratelské soutěži je možné vyhrát přes 200 cen, magnetky mají na zadní straně soutěžní kód. Na nejúspěšnějšího sběratele opět čeká víkendový pobyt pro celou rodinu na hradě Svojanov. Za každých 15 přihlášených kódů získá sběratel neprodejnou bonusovou magnetku.