Svět jako na dlani můžou vidět v těchto dnech návštěvníci Severočeského muzea v Liberci.Prostor bývalé archeologické expozice zaplnily lokomotivy, vagóny, koleje, několik nádraží, a dokonce i průmyslový areál. V miniaturním městečku nechybí ani jeho obyvatelé napříč věkovým spektrem. Najdete tu maminku s kočárkem, ale i babičku s dědečkem.

Mladí modeláři z Německa i z Čech tu vystavují model obřího kolejiště, který společně postavili a dále rozšiřují. „Teď má model 23 a půl metru. Do konce roku 2013 by měl měřit až 32 metrů," podotkl Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea.

Modelové městečko v měřítku 1:87 se staví od roku 2009 díky grantové podpoře Euroregionu Nisa. Školáci na české a německé straně tak tři roky vdechují život miniaturním vlakovým soupravám, vymýšlejí, kam umístí například kostel, benzínovou pumpu nebo školu, ale také jaké místo bude mít třeba osobní automobil nebo motocykl. Zapojují elektrické obvody, aby vše fungovalo, svítilo a vypadalo jako ve skutečném světě. Hodiny své práce teď až do konce listopadu vystavují v Severočeském muzeu.

Projekt sbližuje žáky z Německa a z Čech

„Jsem rád, že je tu tento projekt, který sbližuje žáky z Německa i z Čech. Je hezké vidět, že mládež dokáže nadchnout pro takovouto činnost, rozvíjet svou technickou zručnost a smysluplněji trávit volný čas," řekl Kamil Jan Svoboda, náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast.

Během tříleté historie projektu se železnice neustále rozšiřuje. Děti z různých škol staví jeden modul. Na veletrzích nebo výstavách pak jednotlivé částí spojí. „V současné době je vystavovaná železnice sestavena z 15 modulových částí," doplnil Jiří Křížek.

Při stavbě miniaturního městečka se děti naučily různým dovednostem, které můžou zužitkovat v běžném životě. „Pod vedením modelářů školáci zvládli práci s různými druhy materiálů, naučili se základům elektrotechniky a mechaniky i některých řemesel, které je třeba ovládat pro stavbu modelu železničního kolejiště," upozornil Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

V Liberci je ještě jeden 16 metrů dlouhý model železnice, který vytvořil Klub železničních modelářů. K vidění je ale jen v mimořádných dnech.