Přehlídka trvala jako každý rok tři dny a kromě sálu liberecké ZUŠ se děti předvedly posluchačům i společným zpíváním pod širým nebem u obchodního centra Plaza. „Přehlídku založili v roce 1998 pro přípravná oddělení sboru jeho sbormistři Silvie a Petr Pálkovi. Za dobu existence přehlídky se v Liberci vystřídalo na čtyřicet sborů z celé republiky a celkem tu zazpívalo přes tři tisíce dětí,“ uvedla za liberecký Severáček Jana Průšková. Letos si přijeli na přehlídku zazpívat zpěváčci z Brna, Nového Boru, Semil a Nového Jičína. Představili se na třech přehlídkových koncertech a jednom společném.

Jedním z překvapení přehlídky bylo vystoupení pěveckého sboru Camella z Nové Boru, který do Liberce přijel s celým divadelním představením O neposlušném slůněti aneb Zachraňte ZOO.

Rodiče pomáhali i s hlídáním dětí

„Mám radost, že se díky obětavým severáčkovským rodičům mohla celá přehlídka uskutečnit – hlavní organizační tíhu nesl na svých bedrech výbor Kruhu přátel Severáčku, rodiče pomáhali s ubytováním dětí, s hlídáním při koncertech, ale například i s přípravou pohoštění,“ uvedla sbormistryně Severáčku Silvie Pálková. „Celá přehlídka měla navíc výbornou úroveň. Od prvních ročníků bylo naším záměrem ukázat publiku, že i zpívání a muzicírování menších dětí stojí za poslech. Tentokrát to potvrzovala vynikající úroveň sborů, ať to byl novojičínský Rarášek, Dúbravěnka a Čerešničky z Brna, či semilské Čekanky,“ dodala.

Celá přehlídka je věnovaná Jiřině Uherkové, zakladatelce Severáčku, která zůstává pro všechny vzorem při práci s dětmi. „Letošní ročník jsme zaměřili na tvorbu hudebního skladatele Miroslava Raichla jako připomenutí jeho nedožitých osmdesátých narozenin, dále na cykly, písničky a úpravy druhého ze zakladatelů Severáčku, Milana Uherka, který letos oslaví pětaosmdesáté narozeniny,“ doplnila Silvie Pálková.